1 / 4

W kolejnych dzielnicach Częstochowy: Dźbów, Lisiniec, Ostatni Grosz, Podjasnogórska, Śródmieście i Kiedrzyn powstaną place rekreacji ruchowej dla mieszkańców. Częstochowianie zagłosowali na nie w ramach akcji budżetu obywatelskiego.

W minionych dwóch latach miasto wykonało 14 tego typu placów o różnej wielkości. – W tym roku powstanie kolejnych dziesięć, bo mieszkańcom place na tyle się spodobały, że zgłosili je i zagłosowali na nie w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego – informuje Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy UM Częstochowa. – Obok siedmiu placów w wymienionych sześciu dzielnicach mamy już ogłoszony przetarg na plac rekreacji przy ul. Koziej 16 (dzielnica Stare Miasto), gdzie w ciągu trzech miesięcy od podpisania umowy powstanie taki plac m.in. z siedmioma urządzeniami dwustanowiskowymi do ćwiczeń (orbitrek, biegacz, wyciąg górny, wahadło-twister, rower, koła tai-chi i masażer pleców). Przetarg obejmuje także budowę placu zabaw w pobliżu Gimnazjum nr 17 przy ul. Legionów w dzielnicy Zawodzie). Wkrótce ogłoszone zostaną także przetargi na kolejne dwa place rekreacji – przy Wasowskiego/Waszyngtona (dzielnica Śródmieście, obiekt multifunkcyjny) oraz przy ul. Prądzyńskiego (dzielnica Tysiąclecie) – dodaje.

W Dźbowie plac zabaw dla dzieci i dorosłych powstanie przy Szkole Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca. Z kolei na Lisińcu przy Szkołach Podstawowych nr 13 i 37. Obiekty te zostaną wyposażone w dwustanowiskowe urządzenia do ćwiczeń na powietrzu, m.in. wyciąg, wioślarz i koła tai-chi. Wśród atrakcji dla dzieci znajdą się natomiast urządzenia wielofunkcyjne ze zjeżdżalnią, drabinkami oraz pomostami linowymi. Nie zabraknie przy tym huśtawek i karuzel.

Nowe place zabaw zyskają także Szkoła Podstawowa nr 8 na Ostatnim Groszu i  Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w dzielnicy Podjasnogórskiej. Najmłodsi będą mogli korzystać tam m.in. ze zjeżdżalni, wieżyczek, przeplotni czy bujaków sprężynowych.

Na placu zabaw dla dzieci przy Miejskim Przedszkolu nr 23 w Śródmieściu zamontowana zostanie natomiast bezpieczna nawierzchnia poliuretanowo-gumowa.

Dla mieszkańców Kiedrzyna najważniejsze okazało się wybudowanie „ścieżki zdrowia” przy Szkole Podstawowej nr 30. Będzie się ona składać z dwóch części: placu zabaw dla najmłodszych oraz plenerowej siłowni dla dorosłych. Wśród sprzętów zabawowych pojawią się m.in. urządzenia gimnastyczne (ścianka wspinaczkowa, pajęczyna, rura strażacka i drabinka linowa), huśtawki typu „bocianie gniazdo” i „ważka”, równoważnia i stół do tenisa. Siłownia zewnętrzna zostanie wyposażona w siedem urządzeń dwustanowiskowych, które umożliwiają jednoczesne wykonywanie ćwiczeń dwunastu osobom (m.in. orbitrek, jeździec, wahadło i drabinka).

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj