Na terenie garnizonu mazowieckiego czarnymi tablicami oznaczono 93 miejsca. 22 tablice zostaną wymienione, jedna usunięta, wytypowane zostały również kolejne niebezpieczne miejsca.

Czarne punkty wodne to miejsca oznaczone tablicami informującymi nie tylko o utonięciach w danym zbiorniku, ale również ostrzeżenie przed kąpielą. Widząc taki znak, powinniśmy najlepiej zrezygnować z wchodzenia do wody w tym miejscu nawet wtedy, kiedy bardzo dobrze umiemy pływać.

Dwadzieścia pięć ofiar

W tym roku cztery nowe tablice staną przy wyrobiskach pokopalnianych w miejscowościach Wierzbica (powiat radomski), Kruki (powiat ostrołęcki), Słopsk (powiat wyszkowski) i przy stawach w miejscowości Godzisz (powiat garwoliński).

Z danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu wynika, że w 2021 roku na terenie jej podległym, obejmującym 28 powiatów, utonęło 25 osób, z czego 10 utonięć zanotowano w wakacje.

– Jest coraz cieplej, zbliżają się wakacje, a zatem mamy coraz więcej okazji do wypoczynku nad wodą. Niestety nie wszyscy w poszukiwaniu kąpieliska kierują się zdrowym rozsądkiem. Dużą popularnością cieszą się niestrzeżone akweny, gdzie dochodzi do dużej liczby utonięć – mówi podinsp. Katarzyna Kucharska, rzeczniczka prasowa komendanta wojewódzkiego policji w Radomiu.

Przestrzegają od lat

Samorząd województwa mazowieckiego i policja od lat prowadzą akcję oznaczania czarnych punktów wodnych tablicami informującymi o ryzyku kąpieli. Wszystko po to, by przestrzegać przed wyborem niewłaściwego miejsca.

– Kąpiele w miejscach niedozwolonych, czy w stanie nietrzeźwości, a także niedostateczna opieka nad dziećmi, to tylko niektóre z przyczyn tragedii. Takie zachowania jak skakanie do wody „na główkę”, szczególnie po długim przebywaniu na słońcu, lub samotne kąpiele są niebezpieczne – zaznacza podinsp. Katarzyna Kucharska.

Ostrożność i rozwaga

Policja apeluje do wszystkich amatorów wypoczynku nad wodą, aby korzystając z uroków kąpielisk zawsze zachowywali należytą ostrożność i kierowali się rozwagą. Nigdy nie wolno łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych. Każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu wpływa na nasze zachowanie, a nad wodą wystarczy choćby chwila nieuwagi, aby doszło do niebezpiecznej sytuacji, czy tragedii. Należy pamiętać, że nawet najspokojniejsza woda może być groźnym żywiołem.

– Dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie. Wybierajmy bezpieczne miejsca kąpieli i stosujmy się do znaków i wskazówek. Dzięki temu chwile spędzone nad wodą dostarczą nam odpoczynku i radości, a przede wszystkich będą bezpieczne, zarówno dla nas, jak i innych miłośników wodnego wypoczynku – mówi podinsp. Kucharska.

Mazowiecki garnizon policji swoim zasięgiem obejmuje 28 powiatów województwa mazowieckiego, z wyłączeniem powiatów ze stołecznego garnizonu policji, w którego skład wchodzą Warszawa oraz powiaty legionowski, wołomiński, miński, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, grodziski, warszawski zachodni i nowodworski.

Czytaj więcej

Skomentuj