Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Cztery nowe czarne punkty wodne na Mazowszu

Cztery nowe czarne punkty wodne na Mazowszu
PU/PAP
23.05.2022, o godz. 12:05
czas czytania: około 2 minut
0

Na terenie garnizonu mazowieckiego czarnymi tablicami oznaczono 93 miejsca. 22 tablice zostaną wymienione, jedna usunięta, wytypowane zostały również kolejne niebezpieczne miejsca.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Czarne punkty wodne to miejsca oznaczone tablicami informującymi nie tylko o utonięciach w danym zbiorniku, ale również ostrzeżenie przed kąpielą. Widząc taki znak, powinniśmy najlepiej zrezygnować z wchodzenia do wody w tym miejscu nawet wtedy, kiedy bardzo dobrze umiemy pływać.

Dwadzieścia pięć ofiar

W tym roku cztery nowe tablice staną przy wyrobiskach pokopalnianych w miejscowościach Wierzbica (powiat radomski), Kruki (powiat ostrołęcki), Słopsk (powiat wyszkowski) i przy stawach w miejscowości Godzisz (powiat garwoliński).

Z danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu wynika, że w 2021 roku na terenie jej podległym, obejmującym 28 powiatów, utonęło 25 osób, z czego 10 utonięć zanotowano w wakacje.

– Jest coraz cieplej, zbliżają się wakacje, a zatem mamy coraz więcej okazji do wypoczynku nad wodą. Niestety nie wszyscy w poszukiwaniu kąpieliska kierują się zdrowym rozsądkiem. Dużą popularnością cieszą się niestrzeżone akweny, gdzie dochodzi do dużej liczby utonięć – mówi podinsp. Katarzyna Kucharska, rzeczniczka prasowa komendanta wojewódzkiego policji w Radomiu.

Przestrzegają od lat

Samorząd województwa mazowieckiego i policja od lat prowadzą akcję oznaczania czarnych punktów wodnych tablicami informującymi o ryzyku kąpieli. Wszystko po to, by przestrzegać przed wyborem niewłaściwego miejsca.

– Kąpiele w miejscach niedozwolonych, czy w stanie nietrzeźwości, a także niedostateczna opieka nad dziećmi, to tylko niektóre z przyczyn tragedii. Takie zachowania jak skakanie do wody „na główkę”, szczególnie po długim przebywaniu na słońcu, lub samotne kąpiele są niebezpieczne – zaznacza podinsp. Katarzyna Kucharska.

Ostrożność i rozwaga

Policja apeluje do wszystkich amatorów wypoczynku nad wodą, aby korzystając z uroków kąpielisk zawsze zachowywali należytą ostrożność i kierowali się rozwagą. Nigdy nie wolno łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych. Każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu wpływa na nasze zachowanie, a nad wodą wystarczy choćby chwila nieuwagi, aby doszło do niebezpiecznej sytuacji, czy tragedii. Należy pamiętać, że nawet najspokojniejsza woda może być groźnym żywiołem.

– Dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie. Wybierajmy bezpieczne miejsca kąpieli i stosujmy się do znaków i wskazówek. Dzięki temu chwile spędzone nad wodą dostarczą nam odpoczynku i radości, a przede wszystkich będą bezpieczne, zarówno dla nas, jak i innych miłośników wodnego wypoczynku – mówi podinsp. Kucharska.

Mazowiecki garnizon policji swoim zasięgiem obejmuje 28 powiatów województwa mazowieckiego, z wyłączeniem powiatów ze stołecznego garnizonu policji, w którego skład wchodzą Warszawa oraz powiaty legionowski, wołomiński, miński, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, grodziski, warszawski zachodni i nowodworski.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024