Czy paliwo z odpadów jest wartościowym paliwem odnawialnym? [WIDEO]

Czy paliwo z odpadów jest wartościowym paliwem odnawialnym? [WIDEO]
Magdalena Lipiecka
16.03.2017, o godz. 13:04
czas czytania: około 2 minut
0

Energia pozyskana z odpadów może być zakwalifikowana jako odnawialne źródło energii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Odpady przemysłowe oraz komunalne, których frakcje biodegradowalne ulegają termicznemu przekształcaniu mogą stanowić źródło OZE.

Wsparcie w ramach aukcji

Podstawę prawną stanowi rozporządzenie Ministra Środowiska z 8 czerwca 2016 roku w sprawie warunków technicznych kwalifikowania części energii odzyskanej z termicznego przekształcania odpadów do energii wytworzonej z OZE.

– Kwalifikuje się część energii wytworzonej w instalacji termicznego przekształcania odpadów, odpowiadającą udziałowi energii chemicznych frakcji biodegradowalnych w całkowitej energii chemicznej paliw dostarczonych do procesu termicznego przekształcania zwanej „udziałem OZE” – wyjaśnia Marcin Trupkiewicz z Kancelarii BTK Legal.

Aby zakwalifikować „udział OZE” do wsparcia w ramach aukcji, muszą być spełnione trzy warunki. Pierwszy to prowadzenie szczegółowych pomiarów masy oraz badanie właściwości fizykochemicznych paliw, drugi to systematyczne dokonywanie obliczeń „udziału OZE”.

– Po trzecie termiczne przekształcanie odpadów powinno się odbywać zgodnie z wymaganiami określonymi w ustawie odpadowej oraz w zakresie emisji zanieczyszczeń do powietrza – dopowiada M. Trupkiewicz.

Ostatnim warunkiem wskazanym przez mecenasa jest systematycznie prowadzona dokumentacja ilości energii elektrycznej lub ciepła wytwarzanych w instalacjach termicznego przekształcania odpadów, a także dokumentacja dotycząca wyniku badań właściwości fizykochemicznych poszczególnych rodzajów paliw.

Równoprawne paliwo odnawialne

– Ministerstwo Energii chciałoby, aby cała energia wytworzona w instalacji termicznego przekształcania odpadów mogła być zakupiona i wynagrodzona specjalną ceną aukcyjną. Natomiast gospodarzem tego tematu jest minister środowiska – wyjaśnia Mariusz Radziszewski z Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Energii.

– Jednym ze sposobów uznania tej energii za odnawialną jest ryczałt 42 proc. jeśli ktoś nie korzysta z indywidualnych akredytowanych metod badawczych, gdzie można zbadać morfologię tego odpadu, który jest paliwem w instalacji. Wtedy w zależności od wyników standaryzowanych badań można uzyskać większy lub mniejszy poziom biodegradacji tych odpadów, które się wykorzystuje – dopowiada M. Radziszewski.

Arkadiusz Primus, prezes Investeko, uznał, że paliwa z odpadów stają się równoprawnym paliwem odnawialnym. – Do bilansu energii odnawialnej, którą musimy wytworzyć i skonsumować jak najbardziej należy je brać pod uwagę – mówi A. Primus. Jego zdaniem rynek paliw z odpadów zaczyna się strukturalizować. – Zaczyna się czas na odważniejsze inwestowanie w zakresie energetycznego zagospodarowania odpadów – podsumowuje prezes Investeko.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2025