Odpady przemysłowe oraz komunalne, których frakcje biodegradowalne ulegają termicznemu przekształcaniu mogą stanowić źródło OZE.
Wsparcie w ramach aukcji
Podstawę prawną stanowi rozporządzenie Ministra Środowiska z 8 czerwca 2016 roku w sprawie warunków technicznych kwalifikowania części energii odzyskanej z termicznego przekształcania odpadów do energii wytworzonej z OZE.
– Kwalifikuje się część energii wytworzonej w instalacji termicznego przekształcania odpadów, odpowiadającą udziałowi energii chemicznych frakcji biodegradowalnych w całkowitej energii chemicznej paliw dostarczonych do procesu termicznego przekształcania zwanej „udziałem OZE” – wyjaśnia Marcin Trupkiewicz z Kancelarii BTK Legal.
Aby zakwalifikować „udział OZE” do wsparcia w ramach aukcji, muszą być spełnione trzy warunki. Pierwszy to prowadzenie szczegółowych pomiarów masy oraz badanie właściwości fizykochemicznych paliw, drugi to systematyczne dokonywanie obliczeń „udziału OZE”.
– Po trzecie termiczne przekształcanie odpadów powinno się odbywać zgodnie z wymaganiami określonymi w ustawie odpadowej oraz w zakresie emisji zanieczyszczeń do powietrza – dopowiada M. Trupkiewicz.
Ostatnim warunkiem wskazanym przez mecenasa jest systematycznie prowadzona dokumentacja ilości energii elektrycznej lub ciepła wytwarzanych w instalacjach termicznego przekształcania odpadów, a także dokumentacja dotycząca wyniku badań właściwości fizykochemicznych poszczególnych rodzajów paliw.
Równoprawne paliwo odnawialne
– Ministerstwo Energii chciałoby, aby cała energia wytworzona w instalacji termicznego przekształcania odpadów mogła być zakupiona i wynagrodzona specjalną ceną aukcyjną. Natomiast gospodarzem tego tematu jest minister środowiska – wyjaśnia Mariusz Radziszewski z Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Energii.
– Jednym ze sposobów uznania tej energii za odnawialną jest ryczałt 42 proc. jeśli ktoś nie korzysta z indywidualnych akredytowanych metod badawczych, gdzie można zbadać morfologię tego odpadu, który jest paliwem w instalacji. Wtedy w zależności od wyników standaryzowanych badań można uzyskać większy lub mniejszy poziom biodegradacji tych odpadów, które się wykorzystuje – dopowiada M. Radziszewski.
Arkadiusz Primus, prezes Investeko, uznał, że paliwa z odpadów stają się równoprawnym paliwem odnawialnym. – Do bilansu energii odnawialnej, którą musimy wytworzyć i skonsumować jak najbardziej należy je brać pod uwagę – mówi A. Primus. Jego zdaniem rynek paliw z odpadów zaczyna się strukturalizować. – Zaczyna się czas na odważniejsze inwestowanie w zakresie energetycznego zagospodarowania odpadów – podsumowuje prezes Investeko.
Komentarze (0)