Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Czy polska technologia zrewolucjonizuje gospodarowanie odpadami?

Czy polska technologia zrewolucjonizuje gospodarowanie odpadami?
Krzysztof Czajka
27.05.2015, o godz. 10:08
czas czytania: około 1 minuty
0

Dzięki staraniom członków poznańskiego Waste-Klastra powstała nowa, innowacyjna technologia, która wspomaga procesy termicznego przekształcania odpadów. Jej celem jest przede wszystkim przekształcanie żużli, popiołów i odpadów procesowych w odpady inne niż niebezpieczne.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Technologia została opracowana i zgłoszona do opatentowania w Urzędzie Patentowym RP przez zespół naukowców i praktyków w składzie : Krzysztof Czajka – geolog, geochemik; Włodzimierz Urbaniak – chemik, profesor UAM w Poznaniu; Włodzisław Ćwiąkalski – chemik, przedsiębiorca w branży gospodarki odpadami i Krzysztof Szymił – technolog, przedsiębiorca w branży gospodarki odpadami. Zespół ten powstał w ramach poznańskiego Waste-Klastra, którego formuła, polegająca na tworzeniu sieci powiązań przemysłu z nauką w branży gospodarki odpadami, umożliwiła przeprowadzenie niezbędnych badań i prób wdrożeniowych.

Istotą technologii jest wykorzystanie przemian diagenetycznych, rekrystalizacji i procesów sorpcji. Odpady powstające w wyniku  termicznego przekształcania stają się odpadem innym niż niebezpieczny, możliwym do przekształcenia w produkt uboczny, poprzez optymalizację procesów przemian diagenetycznych, wzorowanych na naturalnych procesach geologicznych.

Dla branży gospodarki odpadami jest to znaczący postęp technologiczny, zmierzający do zmniejszania ryzyka dla zagrożenia dla środowiska przyrodniczego i zdrowia ludzi. Przyszłość tej technologii i preparatu dla niej opracowanego, nazwanego przez autorów EMISORB, jest związana z możliwościami wielorakiej modyfikacji preparatu, przy zoptymalizowaniu jego stosowania i zminimalizowaniu masy odpadów poddawanych temu procesowi technologicznemu.

Zmniejszenie wymywalności żelaza i niklu, po zastosowaniu preparatu EMISORB
Zmniejszenie wymywalności żelaza i niklu po zastosowaniu preparatu EMISORB

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024