Czy rząd podejmie nadzwyczajne działania w związku z zakażeniami legionellą?

Czy rząd podejmie nadzwyczajne działania w związku z zakażeniami legionellą?
MŁ/PAP
31.08.2023, o godz. 11:24
czas czytania: około 1 minuty
0

- Za systemy wodociągowe w Polsce odpowiadają samorządy, natomiast rząd odpowiada za nadzór nad inspekcją sanitarną, która kontroluje samorządy - powiedział w czwartek w Programie III PR rzecznik rządu Piotr Müller pytany, czy rząd podejmie nadzwyczajne działania w związku z zakażeniami legionellą.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Rzecznik rządu pytany w Programie III Polskiego Radia, czy rząd podejmie jakieś nadzwyczajne działania ws. przypadków zakażeń legionellą, podkreślił, że za systemy wodociągowe w Polsce odpowiadają samorządy.

“My jako rząd odpowiadamy za nadzór nad Głównym Inspektoratem Sanitarnym i powiatowymi inspektoratami i one kontrolują samorządy w tej chwili. Nadzorujemy to i teraz właściwe wytyczne i kary, jeśli będzie to konieczne, będziemy nakładać na podmioty, które nie spełniły wymogów” – powiedział Müller.

Rośnie liczba chorych

W środę rzeszowski sanepid poinformował, że zmarło 16 osób z potwierdzoną bakterią Legionella, a liczba chorych na legionellozę na Podkarpaciu zwiększyła się do 155. Wszyscy pacjenci hospitalizowani są w szpitalach na terenie Rzeszowa, powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta, Sędziszowa Małopolskiego, Jasła i Lublina.

Źródło zakażenia nadal nie jest znane. Wiadomo natomiast, że legionella występuje w wodzie i rozmnaża się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.

Przypadki zakażeń bakterią odnotowano też w innych województwach.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024