Reklama

AD1A VEOLIA [03.12-12.12.24]

Czy zmieni się podział administracyjny Polski? To rozważane

Czy zmieni się podział administracyjny Polski? To rozważane
Bartłomiej Leśniewski
15.11.2024, o godz. 9:08
czas czytania: około 2 minut
0

Tomasz Szymański wiceminister spraw wewnętrznych i administracji podczas debaty w Narodowym Instytucie Samorządu Terytorialnego w Łodzi powiedział, że jeszcze w tej kadencji należy oczekiwać nowej wizji podziału administracyjnego kraju.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Pierwsza z serii debat w NIST poświęcona była potrzebie takich zmian. Czwartkowe spotkanie w NiST dotyczyło kwestii podziału administracyjnego kraju, tzn. liczby gmin i powiatów, zmian granic pomiędzy samorządami, a także współpracy pomiędzy jednostkami samorządu.

Obwarzanki

Tomasz Szymański zaznaczył w swoim wystąpieniu, że od wielu lat trwa debata, co dalej z tzw. gminami obwarzankowymi okalającymi miasta centrotwórcze, co z usługami, które są realizowane na rzecz tych społeczności. “Nasze otoczenie się zmienia, spotykamy się choćby z problemem depopulacji. W MSWiA, w komisji wspólnej rządu i samorządu terytorialnego, w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego trwają dyskusje nad przyszłością samorządu, miastami zagrożonymi, strukturą miast na prawach powiatu” – powiedział wiceminister SWiA.

W materiałach NIST pojawiają się poglądy, że małe gminy i powiaty są nieefektywne, a ich liczba powinna być zredukowana, a w skrajnych przypadkach postuluje się nawet likwidację powiatów.

“Nie ma gotowych rozwiązań, ale po to jest działalność naukowa NIST, żeby tu ścierały się poglądy, bo inne są interesy miast, a inne gmin. Za wcześnie mówić o podziałach, czy mapach administracyjnych. Wsłuchujemy się w głos ekspertów i samorządów. Debaty takie jak ta w NIST w Łodzi mają dać nam odpowiedzi na niektóre z pytań” – powiedział minister.

W rozmowie z PAP minister dodał, że prace na temat tzw. metropolii policentrycznych są już mocno zaawansowane.

“Obecnie mamy dwie takie metropolie, Górnośląsko-Zagłębiowską, a także Metropolię Pomorską. Tutaj trwają prace koncepcyjne, jesteśmy obecnie na etapie daleko idących konsultacji. W sprawie tych metropolii decyzje będą szybko, natomiast jesteśmy również na etapie dyskusji na temat monocentrycznych układów metropolitalnych, takich jak Łódź” – wyjaśnił Tomasz Szymański.

Zdaniem ministra propozycje zmian organizacji samorządu terytorialnego w Polsce mogą pojawić się jeszcze w tej kadencji.

Debata

Debata samorządowa w Narodowym Instytucie Samorządu Terytorialnego w Łodzi była pierwszą z serii podobnych spotkań z ekspertami i samorządowcami.

“Mamy ambicje dostarczać wiedzę potrzebną do podejmowania decyzji i stać się zapleczem intelektualnym dla komisji wspólnej rządu i samorządu terytorialnego, a więc zarówno administracji rządowej, jak i związków samorządowych. Debaty samorządowe chcemy organizować parę razy w roku, na ważne dla samorządów tematy. Zaczęliśmy od organizacji terytorialnej kraju i koncepcji jej zmian. Następna debata ma być poświęcona zarządzaniu obszarami metropolitalnymi i mniejszymi aglomeracjami miejskimi, a w trzeciej będziemy mówić o przyszłości samorządowych regionów” – powiedział prof. Paweł Swianiewicz, dyrektor NIST w Łodzi.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024