W Kocie w gminie Jedwabno odbyła się kolejna edycja Święta Omulwi 2012. Podobnie jak w roku ubiegłym spotkanie miało charakter pikniku ekologicznego.

Głównym punktem programu było W sprzątania brzegów rzeki. Tym razem porządkowano odcinek od Nataci Małej do leśniczówki Dębowiec. Tak jak w latach ubiegłych, tak i tym razem, odbyło się oficjalne ważenie zebranych odpadów. Jak się okazało w tym roku zebrano znacznie mniej odpadów. W minionym roku zebrano o 200 kg więcej.

– Być może dzięki nagłośnieniu naszej akcji część ludzie nie wrzuca śmieci do Omulwi – mówi Marek Trędowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Jedwabno. – Gro wśród zebranych śmieci stanowiły butelki oraz puszki. Nie było już jednak tak niebezpiecznych odpadów jak w roku ubiegłym – dodaje.

Całość imprezy dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie w ramach realizowanego przez OSP Szuć projektu "Dbajmy o naszą Omulew". Akcja czyszczenia Omulwi będzie kontynuowana także w następnym roku. Jak szacują organizatorzy akcji sprzątania, OSP Szuć i Nadleśnictwo Jedwabno, w przyszłym roku uda się już oczyścić ze śmieci cały odcinek Omulwi przebiegający przez teren Nadleśnictwa Jedwabno. W ten sposób rzeka Omulew zostanie praktycznie uwolniona od śmieci na odcinku ok. 28 kilometrów.

źródło: wfosigw.olsztyn.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj