11 maja podpisano porozumienie dotyczące programu „Czyste lasy na Mazowszu”. Ideą projektu jest integracja środowisk leśnych z samorządowymi w celu zwalczania problemu śmieci w lasach.

Porozumienie podpisali przedstawiciele czterech mazowieckich regionalnych dyrekcji LP (warszawskiej, radomskiej, łódzkiej i olsztyńskiej), Urzędu Marszałkowskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Uporządkowanie lasów na Mazowszu leśnicy i samorządowcy chcą osiągnąć przez:
– zakładanie w lesie kamer, dzięki którym osoby śmiecące będzie można przyłapać na gorącym uczynku,
– wystawianie na parkingach koszy na posegregowane odpady,
– organizowanie zbiórek odpadów wielkogabarytowych, ułatwianie wywożenia odpadów poremontowych na wysypiska czy do punktów odbioru,
– edukację,
– akcję „Drzewko za elektrośmiecia”, która odbędzie się 29 maja (w zamian za przywiezione do nadleśnictw elektrośmieci każdy otrzyma sadzonkę).

– Warszawa osiągnęła już jeden ze wskaźników europejskich – jest liderem w ilości wytworzonych śmieci. Brakuje jej jednak możliwości ich utylizowania. Nie jest to powód do dumy – mówi Wojciech Fonder, dyrektor RDLP w Warszawie.

Cały projekt, planowany wstępnie na cztery lata, z możliwością przedłużenia na kolejne, dysponuje budżetem 3 mln zł rocznie. Już wkrótce ruszy nagłaśniająca go kampania medialna.

źródło: lp.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj