We wrześniu rusza kolejna odsłona przygotowanej dla mieszkańców akcji informacyjnej i promocyjnej projektu rozwoju selektywnej zbiórki odpadów, który od maja realizowany jest w Dąbrowie Górniczej.

Dzięki temu projektowi do mieszkańców trafiło już ponad 10 tysięcy stojaków i worków do segregacji odpadów, a na osiedlach mieszkaniowych pojawi się 300 nowych gniazd ze specjalnymi, kolorowymi pojemnikami na odpady. Łączna wartość projektu to 20 mln zł, z czego 85 procent kosztów kwalifikowanych pokrywa Unia Europejska.

Kolejnym z elementów projektu, który jeszcze przed nami to budowa 3 Gminnych Centrum Zbiórki Odpadów, które pojawią się w Strzemieszycach, w Ząbkowicach oraz w środku jednego z największych dąbrowskich osiedli – Manhattanie.

Centra Zbiórki Odpadów będą to miejsca, gdzie każdy mieszkaniec będzie mógł przyjść i całkowicie bezpłatnie oddać zużyte baterie, akumulatory, smary, oleje czy przeterminowane leki. Miejsca te będą spełniały najwyższe normy bezpieczeństwa i będą specjalnie przygotowane do odbioru tego typu odpadów od mieszkańców.

– Nazwa może budzić pewne obawy, ale te miejsca nie niosą ze sobą żadnego zagrożenia. Kryją się bowiem pod nią nieduże pomieszczenia, gdzie będzie można oddać zużyte odpady. Koniecznie należy pamiętać o tym, ze odpady te nie będą tutaj składowane – będą one na bieżąco wywożone do utylizacji w wyspecjalizowanych zakładach – wyjaśnia Łukasz Komoniewski z Wydziału Strategii, Promocji i Komunikacji Społecznej.

Projekt rozwoju selektywnej zbiórki odpadów uzyskał nie tylko finansowe wsparcie Unii Europejskiej, ale również poparcie jednej z najprężniej działających w kraju organizacji ekologicznych – Klubu Gaja z Wilkowic.

– Jest to bardzo cenna inicjatywa, która poza elementem ekonomicznym mieszkańcom Dąbrowy Górniczej niesie przede wszystkim przesłanie proekologiczne. Pokazuje, że każdy z nas może coś zrobić dla środowiska i miejsca, w którym mieszkamy. Całkowicie popieram dąbrowski projekt i włączam się w jego realizację – deklaruje Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Dlatego też już na początku września członkowie Klubu Gaja przeprowadzą cykl spotkań z mieszkańcami, a zwłaszcza dziećmi i młodzieżą, dzielnic w których mają powstać Centra Zbiórki Odpadów. W trakcie tych spotkań mieszkańcy będą mieli okazję przekonać się, że punkty te są groźne tylko z nazwy.

źródło: dabrowa-gornicza.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj