W lipcu w Dąbrowie Górniczej ruszył projekt selektywnej zbiórki odpadów. Do mieszkańców trafiają stojaki i worki na posegregowane śmieci, trwa kampania informacyjna. Na przedsięwzięcie miasto pozyskało unijną dotację.

– Wiosną rozesłaliśmy prawie 11 tys. ulotek do mieszkańców domów jednorodzinnych. Zawierały informacje o projekcie i korzyściach z niego płynących. Mieszkańcy dowiadywali się o możliwości bezpłatnego otrzymania stojaka i worków na poszczególne grupy odpadów oraz o tym, że odbiór tych śmieci też będzie bezpłatny – mówi Łukasz Komoniewski z Wydziału Strategii, Promocji i Komunikacji Społecznej UM

Łącznie do gospodarstw domowych trafi 10,5 tys. stojaków. Od lipca zaczęto przekazywać je mieszkańcom. – Będą sukcesywnie dostarczane w poszczególne rejony miasta. Zaczęliśmy od Mydlic i Starej Dąbrowy – informuje Roman Zalas z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej UM.

Później będą przekazywane mieszkańcom Centrum, Redenu, Podlesia, Dziewiątego, Trzydziestego, Korzeńca, Łęknic i Gołonoga. Od połowy miesiąca kolportaż obejmie Staszic, Strzemieszyce, Łękę, Łosień Okradzionów, Błędów i Kuźniczkę. Pod koniec lipca dotrą do Ząbkowic, Tucznawy, Sikorki, Ujejsca i Trzebiesławic. Tak wygląda harmonogram dostaw, ale ci, którzy nie odbiorą stojaków w proponowanym terminie, nie będą pozbawieni możliwości włączenia się w ekologiczne działania. – Jeśli kogoś nie zastaniemy, to nic straconego. Stojaki będą dowożone też w późniejszym czasie – mówi Roman Zalas.

Projekt kolejną odsłonę będzie miał po wakacjach. Jesienią na dąbrowskich osiedlach stanie prawie 700 kontenerów przeznaczonych do segregacji śmieci. Montaż będzie poprzedzony akcją informacyjną skierowaną do mieszkańców blokowisk. Przedsięwzięcie zakłada również utworzenie trzech gminnych centrów zbiórki odpadów. – Nazwa może budzić pewne obawy, ale te miejsca nie niosą ze sobą żadnego zagrożenia. Kryją się bowiem pod nią nieduże pomieszczenia ze specjalnymi pojemnikami na zużyte leki, baterie, świetlówki, sprzęt elektroniczny, oleje itp. Trzeba podkreślić, że nie będą to składowiska. Odpady będą na bieżąco odbierane i utylizowane w przystosowanym do tego miejscu. W centrach odpadki przyjmowane będą bezpłatnie – wyjaśnia Łukasz Komoniewski.

Zanim powstaną centra zbiórki, mieszkańcy poznają szczegóły tego zadania, dowiedzą się o jego znaczeniu i płynących z niego korzyściach. W tym celu zostanie przeprowadzona akcja promocyjna wśród uczniów dąbrowskich szkół, grupą docelową będą też dorośli. Do tego dąbrowianie na wiele sposobów będą dowiadywać się o atutach szerokiego programu segregowania śmieci. 1 lipca rozpoczęła się kampania outdoorowa, na ulicach miasta pojawiły się billboardy „Rośniemy w zdrowym mieście". Informacja, oprócz ulotek, docierać będzie też przez prasę i internet.

Program rozwoju selektywnej zbiórki odpadów Dąbrowa Górnicza realizuje wraz ze Sławkowem i Siewierzem. Wartość tego przedsięwzięcia to 20 mln. zł. 85% tej kwoty pochodzi z unijnej dotacji uzyskanej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

źródło: dabrowa-gornicza.pl

Czytaj więcej

Skomentuj