Prezydenci Poznania, Hanoweru i Rennes podpisali we wtorek Deklarację Poznańską na temat integracji europejskiej. "Miasta i gminy są przyszłością i gwarancją dalszego rozwoju Unii Europejskiej" – napisali sygnatariusze dokumentu, którego podpisanie zakończyło Europejskie Forum Współpracy Poznań – Hanower – Rennes.

"Uznajemy, że obecny okres refleksji nad projektem Traktatu Konstytucyjnego Unii Europejskiej stanowi szansę ożywienia solidarności w Europie. Kryzys sprawowania rządów w Europie nie może podważyć słuszności projektu Wspólnoty Europejskiej – podstawy pokoju, demokracji i współpracy w Europie" – napisali w deklaracji szefowie trzech zaprzyjaźnionych miast.

W deklaracji prezydent Poznania Ryszard Grobelny, nadburmistrz Hanoweru StephanáWeil oraz mer Rennes Edmund Herve zaznaczyli, że postęp integracji europejskiej uzależniony jest od uchwalenia Traktatu Konstytucyjnego, który ma zbliżyć instytucje europejskie do obywateli i ustalić porządek prawny i instytucjonalny w Unii.

Samorządowcy chcą, aby nowy traktat realnie włączył miasta i regiony w budowę Unii Europejskiej.

"Miasta i gminy powinny uzyskać właściwą podmiotowość, zarówno w ich stanowieniu, jak i operacyjnym zarządzaniu ich realizacji. Miasta i gminy są przyszłością i gwarancją dalszego rozwoju Unii Europejskiej" – głosi deklaracja.

Europejskie Forum Współpracy miało się przyczynić do przełamywania barier w stosunkach między mieszkańcami różnych regionów europejskich i propagować idee europejskie.

W spotkaniu zwanym "Małym Trójkątem Weimarskim" – oprócz szefów miast i europarlamentarzystów – udział wzięli także przedstawiciele międzynarodowych i krajowych organizacji samorządowych.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj