Odliczenie podatku naliczonego to podstawowe prawo podatnika, w którym wyraża się zasada neutralności podatku od towarów i usług. Jak należy stosować tę zasadę w kontekście wydatków na dekoracje świąteczne? 

Czy jednostce samorządu terytorialnego, na przykład gminie, przysługuje takie prawo na równi z innymi podmiotami działającymi na rynku?

Zasada odliczenia

Zgodnie z zasadą zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług1 (dalej: u.p.t.u.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Prawo do odliczenia podatku naliczonego jest elementem konstrukcyjnym podatku od towarów i usług. Prawo to może być zrealizowane, gdy zostaną spełnione określone warunki. Odliczenia może dokonać podatnik podatku od towarów i usług, przysługuje mu ono w zakresie nabytych towarów i usług, które są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Kolejnym warunkiem jest brak wystąpienia przesłanek z art. 88 u.p.t.u.

Należy podkreślić, że odliczeniu może podlegać podatek naliczony tylko w takim zakresie, w jakim wydatki można przyporządkować działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie pozostała część po...