Pomiędzy tysiącami kwitnących roślin przechadzają się tybetańskie i złote bażanty oraz piękne pawie. Pełno tu oczek wodnych i rzeźb z różnych stron świata. Leśny Gród w Milówce czeka na turystów.
Takiej atrakcji turystycznej w Beskidach jeszcze nie było. Od początku maja w Milówce można zwiedzać Leśny Gród. To niezwykły ogród botaniczny, który powstał na zboczach Prusowa. Jego twórcą jest Grzegorz Śleziak – człowiek wielu pasji, który odwiedził dużo zakątków na całym globie. Od dawna marzył, żeby mieć własny ogród, który będzie oazą spokoju wypełnioną pamiątkami z podróży.
Leśny Gród powstawał przez pięć lat. Śleziak kształtował stromy teren, sprowadzał rośliny, zwierzęta i elementy wystroju. Na kilku hektarach rosną teraz setki tysięcy roślin, w tym pół miliona kwiatów, m.in.: krokusy, hiacynty, narcyzy, żonkile, storczyki i tulipany. Zdobią skarpy, poletka, rosną wzdłuż alejek, które wiją się po całym terenie. Nie brakuje gatunków egzotycznych, jak drzewko Ginkgo biloba, różne rodzaje bambusów, drzewka oliwne, klony palmowe, liście laurowe. – Teraz jest najlepszy moment, żeby je zobaczyć, bo wszystko kwitnie – mówi Śleziak.
Pomiędzy roślinami przechadzają się piękne pawie oraz bażanty chińskie i tybetańskie. Wkrótce pojawią się też szynszyle. W ogrodzie jest wiele oczek wodnych, wodospadów i drewnianych rynien z płynącą wodą, która – jak mówi założyciel – jest symbolem życia. W oczkach żyją ryby, żółwie i żaby.
W wielu miejscach są ławy i siedziska o fantazyjnych kształtach, punkty widokowe i domki umieszczone na wysokich palach. Dzieci mogą się bawić w drewnianej wiosce, a dorośli zagrać w szachy na wysypanej białymi i czarnymi kamyczkami szachownicy z potężnymi figurami do gry.
Leśnemu Grodowi niezwykłego charakteru nadaje sto wielkich drewnianych rzeźb. Nawiązują one do kultury chińskiej i japońskiej, Inków, Majów i Azteków, Wysp Wielkanocnych, wierzeń słowiańskich, baśni oraz do rodzimej góralskiej tradycji.
Największą atrakcją będzie zgłoszona do Księgi rekordów Guinnessa 15-metrowa rzeźba z pnia starej topoli. Będzie przedstawiać twarze nawiązujące do historii i religii świata. Od kilku tygodni tworzy ją kilkunastu rzeźbiarzy. Rzeźba będzie gotowa do końca maja. – Choć dopiero co otwarliśmy ogród, już przyjeżdżają ludzie z całej Polski i są zachwyceni – dodaje Śleziak. Leśny Gród jest otwarty od godz. 10 do 17. Można go zwiedzać za darmo.

Źródło: Gazeta Wyborcza z 3 maja 2007 r.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj