W niedzielę 23 września Rynek w Piasecznie zmieni się w prawdziwe naukowe miasteczko. Centrum UNEP/GRID-Warszawa i gmina Piaseczno zapraszają na piknik edukacyjny poświęcony tematyce zrównoważonej energii.

Do czego służą: anemometr, luksomierz czy pirometr? Jak dużo dwutlenku węgla mamy w atmosferze? Uczestnicy niedzielnego pikniku z pewnością poznają odpowiedzi na te i inne pytania. Konkursy i quizy z nagrodami dla dzieci i dorosłych, pokazy i eksperymenty naukowe, a przy tym dużo dobrej zabawy – wszystko to przewidziane jest w programie festynu.

W edukacyjną podróż przez stoiska z nowoczesnym sprzętem badawczym zabierze zebranych prowadzący spotkanie aktor Cezary Żak. Będzie można dowiedzieć się, jak i po co oszczędzać energię oraz z jakich przyjaznych środowisku nowinek technologicznych korzystać na co dzień. Nie zabraknie pokazów prowadzonych przez ekspertów Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Towarzystwa Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych.

Ekorozwój Kraków 300 x 250

Każdy będzie miał również szansę przeprowadzić doświadczenia osobiście, używając do tego profesjonalnego sprzętu pomiarowego. Spacerując po pełnym atrakcji Rynku można będzie obejrzeć między innymi wystawę na temat historii elektrowni wodnych i młynów wodnych. Nowoczesny, przyjazny środowisku sprzęt oświetleniowy zaprezentuje firma Philips. Zasady działania i zastosowanie ogniw fotowoltaicznych można będzie poznać na stoisku firmy Wamtechnik. Fanów motoryzacji firma Robstep Polska zaprasza na przejażdżkę osobistym, ekologicznym transporterem. Kolektory słoneczne do podgrzewania wody zaprezentuje firma EcoExperts. Będzie można także wypróbować zestawy dydaktyczne udostępnione przez firmę MGS Nauka, pozwalające poznać zasady działania systemów hybrydowych (łączących różne źródła energii odnawialnej).

W trakcie pikniku zostaną także ogłoszone wyniki konkursów dla młodzieży szkolnej prowadzone na terenie gminy Piaseczno. Nagrody otrzymają uczniowie szkół podstawowych – zwycięzcy konkursu na plakat pt. „Jak oszczędzać energię?” oraz gimnazjaliści, którzy zaprojektowali najciekawsza ulotkę odpowiadająca na pytanie: „Alternatywne źródła energii – za czy przeciw".


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj