Sadzonki kwiatów balkonowych i krzewów za surowce wtórne, występy dzieci i młodzieży krakowskich szkół, prezentacje proekologicznych inwestycji i pokazy filmów przyrodniczych w 3D – te i wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców w ramach tegorocznych obchodów Dni Ziemi w Krakowie.

– Naszą akcją nakłaniamy mieszkańców Krakowa do myślenia o zieleni która nas otacza – mówi wiceprezydent Krakowa Wiesław Starowicz. Kraków po raz kolejny włącza się aktywnie w ogólnoświatowe obchody Dni Ziemi. Dziewiąty raz z rzędu imprezy odbywające się na terenie naszego miasta wieńczy Krakowska Wystawa Ekologiczna.

– W przypadku propagowania zachowań proekologicznych, edukacja ma rolę kluczową. Musimy zdawać sobie sprawę, że jakość naszego życia jest ściśle związana ze stanem środowiska – stwierdził Starowicz podczas wczorajszej konferencji prasowej, poświęconej obchodom Dni Ziemi.

– Formalnie nie ma Dni Ziemi – 22 kwietnia świętujemy Dzień Ziemi – mówi Małgorzata Mrugała, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska. – Jednak ten Dzień obchodzimy w dużej formule, w związku z czym jego obchody rozrosły się do około trzech tygodni.

Krakowskie Dni Ziemi rozpoczęły się już 10 kwietnia: – Wydarzenia i imprezy przebiegają w formule partnerskiej. Przez dwa tygodnie szkoły, placówki oświatowe, domy kultury i organizacje pozarządowe angażują się w ekologiczne działania. Przygotowują spektakle, wystawy, sprzątają tereny wokół szkół, sadzą drzewa i organizują rajdy rowerowe – wymienia Wiesław Starowicz.

Wzorem lat ubiegłych, obchody Dni Ziemi zakończy Krakowska Wystawa Ekologiczna. – W najbliższy piątek i sobotę zapraszamy na plac Wolnica. Będzie można zobaczyć prezentacje inwestycji ekologicznych spółek miejskich i Krakowskiego Zarządu Komunalnego, wystawy prac plastycznych przygotowanych przez krakowskie szkoły i przedszkola  – mówi Małgorzata Mrugała. W ramach kulminacyjnych obchodów odbędzie się także finał konkursu teatralnego dla przedszkoli krakowskich pt. „eko-smoko-logia”. Mieszkańcy będą mieli okazje otrzymać sadzonki roślin. Wystarczy przynieść 20 butelek PET, 20 puszek aluminiowych lub 20 zużytych baterii, aby dostać sadzonki roślin balkonowych i krzewów. Zbiórka będzie trwać w piątek i sobotę, w godz. 11.00 – 16.00 (lub do wyczerpania zapasów). Przygotowano ponad 5 tys. sadzonek. Dla najmłodszych prowadzone będą konkursy, gry i zabawy. Organizatorzy zapewniają, że każdy, kto będzie w nich uczestniczył, otrzyma drobny upominek.

Tradycyjnie w ramach obchodów Dni Ziemi odbędzie się sadzenie drzew na szlaku Kraków-Morawy-Wiedeń „Greenways” przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska oraz Fundację Aires Futuro. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nowej Huty zorganizuje rajd rowerowy wokół Łąk Nowohuckich. Trójwymiarowe filmy przyrodnicze będzie można obejrzeć w Cinema City Plaza wraz z Orange IMAX.

Dzień Ziemi to impreza o długoletniej tradycji. Po raz pierwszy świętowano ją w Stanach Zjednoczonych, 22 kwietnia 1970 roku. Dwadzieścia lat później ten dzień obchodzony był już na całym świecie. W 140 krajach w marszach, happeningach i paradach wzięło udział 200 milionów osób. W okolicznościowych ulotkach apelowano o oszczędzanie wody, ratowanie lasów tropikalnych i ograniczenie emisji gazów wywołujących kwaśne deszcze.

W Polsce Dzień Ziemi świętowany jest od kilkunastu lat. Po raz pierwszy obchody zorganizowano w Warszawie w 1990 roku. Obecnie impreza ma charakter ogólnokrajowy. Celem Dni Ziemi jest zwrócenie uwagi mieszkańców na problemy związane ze stanem środowiska naturalnego i jego ochroną. To także okazja do mądrej, ciekawej zabawy, zdobycia rzetelnej wiedzy na tematy związane z ekologią oraz spotkania ludzi zainteresowanych podobnymi problemami. Każdego roku biorą w nim udział dziesiątki tysięcy osób z całej Polski.

źródło: krakow.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj