(5.10) Grupa poznańskich radnych odwiedziła w dniach 26–29 września stolicę Austrii. Wyjazd studyjny pn. „Gospodarka Odpadami w Wiedniu” zorganizowany został przez spółkę ABRYS, wydawcę m.in. „Przeglądu Komunalnego”. Uczestnikami wyjazdu byli też pracownicy poznańskiego Urzędu Miasta, radni Powiatu Poznańskiego, przedstawiciele jednostek samorządowych i przedsiębiorstw pracujących w obszarze gospodarki odpadami, a także Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Patronem naukowym przedsięwzięcia był dr Tadeusz Pająk z krakowskiej AGH. Uczestnicy wyjazdu w czasie podróży do Wiednia zostali zaznajomieni z pierwszymi podstawowymi zagadnieniami charakteryzującymi wiedeński system odpadowy – dzięki wykładowi dra Pająka i materiałom informacyjnym przygotowanym przez ABRYS.

Na miejscu uczestnicy zaznajamiani z problematyką przez Tadeusza Pająka i Wojciecha Rogalskiego, szefa działu gospodarki odpadami wiedeńskiego Magistratabsteilung 48, poznali kompleksowo wiedeński system gospodarki odpadami – jego założenia przestrzenne, technologiczne, logistyczne, organizacyjne i finansowe.


Uczestnicy poznali wszystkie najważniejsze instalacje i obiekty wiedeńskiego systemu odpadowego – spalarnię Spittelau, centrum Simmering Heine (spalarnia, oczyszczalnia), teren budowy spalarni Pfaffenau, zakład fermentacji beztlenowej odpadów organicznych Pfaffenau, Centrum Recyklingu AVA, kompostownię Lobau, składowisko Rautenweg, jak również stację recyklingu sprzętu elektrycznego i elektronicznego firmy STENA.

Organizatorzy zapewnili również możliwość obejrzenia stopnia wodnego Freudenau, ale też polskiego kościoła na Kahlenbergu, czy zabytkowego centrum Wiednia.

– Zaproponowałem ABRYS-owi powtórzenie scenariusza sprzed sześciu laty, kiedy wyjazd okazał się wielkim sukcesem merytorycznym – mówi inicjator wyjazdu, Krzysztof Mączkowski, wiceprzewodniczący poznańskiej Rady Miasta. – Wówczas radni po powrocie już nie zastanawiali się co realizować w mieście, ale kiedy, gdzie, i za jakie pieniądze. Teraz, gdy w wyjeździe w dużej mierze brali udział nowi radni, powtarzając scenariusz wyjazdu chciałem ponownie zagwarantować dużą dawkę niesamowicie konkretnej, ale przystępnie podanej wiedzy. I po pierwszych reakcjach sądzę, że to się udało – przekonuje Mączkowski.fot. archiwum ABRYS
UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj