W finałach pierwszej edycji konkursu dla gimnazjów „Dobre rady na elektroodpady” wystartowało trzydzieści gimnazjów z całej Polski. W ciągu trzech miesięcy zespoły realizowały zadania konkursowe, których finałem były zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

„Dobre rady na elektroodpady” to kampania edukacyjna skierowana do uczniów gimnazjów z całej Polski. Jej celem jest propagowanie praktycznej wiedzy na temat zasad postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE), możliwości prowadzenia selektywnego zbierania elektrośmieci, a także na temat wpływu substancji szkodliwych stosowanych w sprzęcie na środowisko i zdrowie ludzi.

-Działania edukacyjne skierowane do całego społeczeństwa są o tyle ważne, że stale większość z nas nie oddaje zużytego sprzętu do punktów zbiórki, tylko wywozi go np. do domku letniskowego, bądź chowa do piwnicy – mówi Gabriela Leszczyńska Prezes Auraeko Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. – Takie stanowisko sprawia, że ciągle jest nam trudno osiągnąć nałożony przez UE poziom zbierania w skali roku na mieszkańca – czyli 4 kg, co w skali kraju daje wartość152 560 ton. Jak podaje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, w 2007 r. zebrano zaledwie 0,71 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na mieszkańca (w sumie ok. 27 tys. ton).

Na przełomie stycznia i lutego wysłane zostały informacje o projekcie oraz zaproszenia do tysiąca polskich gimnazjów. Finalnie zostało wyłonionych trzydzieści zespołów z całego kraju. Celem każdej z grup biorących udział w akcji było przeprowadzenie tak skutecznej kampanii edukacji ekologicznej w swojej szkole, aby zebrać jak największą ilość ZSEE. Stworzony program zakładał wykorzystanie takich metod, w których uczniowie będą mogli nie tylko zrealizować zadania, ale również nabyć nowe umiejętności organizowania i aktywowania lokalnych społeczności do działania na rzecz poprawy i ochrony jakości środowiska.

Zbiórki przeprowadzone w szkołach pozwoliły łącznie zgromadzić ponad 76 ton ZSEE, zaś najbardziej prężna szkoła zebrała 13 ton elektrośmieci. Uroczysty finał akcji będzie miał miejsce dzisiaj w warszawskim kinie Cinema Park na Bemowie.


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj