Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydował się o połowę zwiększyć kwotę przeznaczoną na uruchomiony w 2010 roku program dopłat do zakupu i montażu kolektorów słonecznych dla właścicieli domów i wspólnot mieszkaniowych.

Do zaplanowanych 300 mln zł, które Polakom zainteresowanym inwestowaniem w te ekologiczne urządzenia miały wystarczyć do 2015 roku, na rynek wpłynie dodatkowe 150 milionów złotych. Chociaż program od początku cieszył się dużą popularnością, to z danych  zgłoszonych przez banki oferujące funduszowe dopłaty wynika, że przez sześć ostatnich miesięcy zawarto o 75 % umów więcej, niż w analogicznym okresie 2011 r.

– Gdybyśmy nie zwiększyli budżetu programu, to pieniądze skończyły by się już w przyszłym roku – mówi Maria Milewska, koordynator programu w NFOŚiGW.

Z dopłat do kolektorów słonecznych skorzystało już ponad 21 tys. rodzin instalując na swoich budynkach prawie 160 tys. metrów kwadratowych paneli. Najchętniej kolektory kupują mieszkańcy Śląska i Podkarpacia a najmniej z woj. Lubuskiego i Kujawsko Pomorskiego.


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj