Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Dodatkowe 50 mln zł na rozwój obszarów wiejskich

Dodatkowe 50 mln zł na rozwój obszarów wiejskich
mat
23.05.2019, o godz. 8:41
czas czytania: około 2 minut
0

Pieniądze otrzymało województwo świętokrzyskie z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach PROW 2014-2020. Fundusze mają być przeznaczone dla gmin na gospodarkę wodno-ściekową oraz dla Lokalnych Grup Działania.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

– W bieżącej perspektywie nasz region otrzymał już 334 mln złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a teraz dochodzą dodatkowe pieniądze, to prawie 50 milionów złotych – mówił podczas konferencji prasowej Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Wieś potrzebuje wsparcia

– Świętokrzyska wieś wymaga ogromnego wsparcia. Zbilansowaliśmy potrzeby na obszarach wiejskich i okazało się, że potrzeba około 2 mld złotych. W tym, największe środki trzeba przeznaczyć na gospodarkę wodno-ściekową, ponieważ zaledwie 33 procent wiejskich gmin ma kanalizację – mówił Marek Jońca, członek Zarządu Województwa.

Pieniądze mogą być przeznaczone na budowę, przebudowę lub modernizację sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, budowę oczyszczalni ścieków, ujęć wody lub stacji uzdatniania wody. Dofinansowaniem z tej puli może być objęta także budowa przydomowych oczyszczalni. Kwota dofinansowania nie może jednak przekraczać 2 mln zł.

Do tej pory w ramach operacji z zakresu gospodarki wodno-ściekowej samorząd województwa zawarł 57 umów na kwotę dofinansowania ponad 70 mln złotych.

Fundusze dla Lokalnych Grup Działania

W sumie z 334 mln złotych z PROW, jakie otrzymało Świętokrzyskie do tej pory udało się podpisać umowy na kwotę ponad 305 mln, co stanowi 92% przyznanych środków. Najwięcej umów zostało zawartych w ramach Programu LEADER z Lokalnymi Grupami Działania. Teraz także na ten program region otrzymał dodatkowe 23 mln złotych.

– Cieszę się, że te pieniądze będą wspierać Lokalne Grupy Działania, bo to one są sercem naszych wsi i miasteczek i to one są ważnym ośrodkiem integracji społecznej. To jest ogromne wsparcie dla świętokrzyskiej wsi i dla Ziemi Świętokrzyskiej – mówiła Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b WODKAN TI-MA [27.05 – 09.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024