Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Dofinansowanie OZE

Dofinansowanie OZE
02.07.2008, o godz. 8:22
czas czytania: około 2 minut
0

Możliwości dofinansowania inwestycji z zakresu odnawialnych źródeł energii i wysoko sprawnej kogeneracji były tematem seminarium zorganizowanego wczoraj przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

– Efektywne wykorzystanie coraz większych środków, jakie mamy do dyspozycji z subfunduszu opłat zastępczych naliczanych w oparciu o Prawo Energetyczne oraz w ramach priorytetu IX Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wpisuje się w zobowiązania Polski dotyczące osiągnięcia ambitnych wskaźników OZE – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisław Gawłowski, przewodniczący Rady Nadzorczej NFOŚiGW – do 2010 roku Polska powinna korzystać w 7,5% z odnawialnych źródeł energii i do 2020 roku osiągnąć wskaźnik piętnastoprocentowy. Żeby te poziomy uzyskać musi być współdziałanie sektora gospodarczego inwestującego w OZE, ale także administracji państwowej, instytucji zarządzających i finansujących. Minister Gawłowski przypomniał, że dyskusja nad możliwościami inwestycyjnymi na rynku OZE wpisuje się w rozpoczętą właśnie w Komisji Europejskiej debatę nad pakietem klimatyczno-energetycznym.

Podczas spotkania, które prowadziła Małgorzata Skucha zastępca prezesa Zarządu NFOŚiGW, przedstawiciele poszczególnych izb gospodarczych i stowarzyszeń, a także ośrodków naukowo-badawczych i administracji zapoznali się z propozycjami finansowania inwestycji OZE przygotowywanymi przez Narodowy Fundusz we współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Prezes Zarządu NFOŚiGW Jan Rączka powiedział, że przygotowywane programy pożyczkowe na zadania inwestycyjne z zakresu odnawialnych źródeł energii nie są jedynym instrumentem w dyspozycji Narodowego Funduszu, który zamierza znacznie zwiększyć swoje zaangażowanie finansowe w tym sektorze gospodarki, dokonując np. przesunięć środków w planie finansowym.

Na seminarium w Warszawie konsultacjom poddane były trzy planowane programy finansowania OZE: duże inwestycje z pożyczek i dotacji NFOŚiGW, średnie z pożyczek udzielanych przez WFOŚiGW ze środków przekazanych przez NFOŚiGW oraz małe inwestycje wspierane pożyczkami udzielanymi przez banki z dopłatą do oprocentowania oferowaną przez Narodowy Fundusz.


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024