15 ton zużytych opakowań z tworzyw sztucznych znajdowało się w nielegalnym transporcie odpadów z Austrii, który został zatrzymany przez funkcjonariuszy służby skarbowo-celnej na autostradzie A4 na Dolnym Śląsku, przy granicy z Niemcami.

Nielegalny transport odpadów został wykryty podczas kontroli tira przez zgorzeleckich funkcjonariuszy służby skarbowo-celnej. Ciężarówka została zatrzymana na autostradzie A4 w okolicach Jędrzychowic (Dolnośląskie).

– Funkcjonariusze zapobiegli przewozowi ponad 15 ton zużytych opakowań z tworzyw sztucznych – przekazała rzeczniczka dolnośląskiej KAS Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek.

Tir z odpadami jechał z Austrii w kierunku województwa wielkopolskiego.

– Polski odbiorca zatrzymanych odpadów zgłosił transport w systemie SENT, jednak nie posiadał wymaganego zezwolenia na ich przetwarzanie i nie był w stanie dokonać odzysku lub ich unieszkodliwienia w sposób zgodny z przepisami wspólnotowymi. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska uznał ten transport za nielegalne przemieszczanie odpadów – podała rzeczniczka.

Naczepę wraz z towarem zajęto do postępowania karnego. Kierowcę ukarano mandatem karnym w wysokości 200 zł, przewoźnik w postępowaniu administracyjnym zagrożony jest karą łączną w wysokości 13 tys. zł, a odbiorca w postępowaniu karnym karą do 500 tys. zł.

Czytaj więcej

Skomentuj