1 / 3

W miejscowościach Nowa Ziemia, Leszczyna, Wilków, Kopacz, Wysocko, Brennik i Ernestynów w woj. dolnośląskim zostało zainstalowanych 11 lamp ulicznych zasilanych energią wiatru i słońca.

Wartość całej inwestycji to ponad 127 tys. złotych. Ponad połowę kwoty stanowiło dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Punkty oświetleniowe z energooszczędnymi lampami LED są zasilane przez urządzenia o mocy 300 W: turbinki wiatrowe oraz ogniwa fotowoltaiczne. Wyprodukowana energia elektryczna jest przekazywana do bezobsługowych akumulatorów żelowych, które po zmroku „oddają” energię potrzebną do zasilania lampy w nocy.

W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych i braku ładowania zarówno z paneli jak i siłowni, lampy mogą działać nawet do 5 dni. Lampy zostały ustawione w miejscach, które są znacznie oddalone od sieci energetycznych. Doprowadzenie energii elektrycznej służącej dla oświetlenia ulicznego jest w takich przypadkach nieefektywne i ekonomicznie nieuzasadnione. Lampy są całkowicie niezależne od sieci energetycznych, a więc nowe inwestycje pozwoliły zaoszczędzić na przygotowaniu kosztownych projektów jak i wykonaniu linii energetycznych.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj