Reklama

ad1a MAKITA [01.05-30.06.25]

Dom zasilany wyłącznie wodorem i fotowoltaiką powstał w AGH

Dom zasilany wyłącznie wodorem i fotowoltaiką powstał w AGH
ZM/PAP
19.05.2025, o godz. 14:35
czas czytania: około 2 minut
0

Zasilany wyłącznie wodorem i fotowoltaiką prototyp domu opracowali naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie we współpracy z partnerami przemysłowymi. Według nich jest to pierwszy prototyp obiektu tego typu w Polsce.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b IA webinar [16.06-01.07.2025]

Jak poinformowała krakowska uczelnia w poniedziałkowym komunikacie, prototyp domu zapewniającego niezależność i autonomię energetyczną stworzył interdyscyplinarny zespół kierowany przez prof. Magdalenę Dudek z Wydziału Energetyki i Paliw AGH oraz partnerzy projektu z przemysłu – firmy ZEPEK oraz PAK Serwis.

Wodór magazynowany na zimę

Obiekt jest zasilany energią elektryczną wytwarzaną z instalacji fotowoltaicznej, a w razie niedoboru energia pobierana jest z baterii akumulatorów lub wodorowo-tlenowego ogniwa paliwowego. Wodór z kolei produkowany jest na miejscu w elektrolizerze i magazynowany w zbiornikach. W okresach jesienno-zimowych wykorzystuje się go do produkcji energii elektrycznej i ciepła w ogniwach paliwowych. Te z kolei mogą zasilać wszystkie odbiorniki energii eklektycznej używane na co dzień tj. pralki, lodówki, kuchenki, oświetlanie.

Jak wyjaśniono, w pierwszym etapie prac zespół z AGH zbudował laboratorium wyposażone w zintegrowany system wytwarzania i magazynowania energii elektrycznej oraz typowe odbiorniki energii elektrycznej, m.in. sprzęt codziennego użytku typu komputery, lodówka, pralka, oświetlenie czy ekspres do kawy.

A może przewoźne hotele?

Na dachu mobilnego prototypu zainstalowano panele fotowoltaiczne o mocy 6,4kWp. Taka wielkość instalacji PV – jak twierdzą autorzy projektu – jest w stanie dostarczyć energię elektryczną wykorzystywaną na potrzeby przeciętnego domu. Nadwyżki z produkcji energii elektrycznej z instalacji PV są magazynowane w baterii akumulatorów elektrochemicznych oraz wodorze.

Zdaniem naukowców rozwiązania te mogą być wykorzystywane do rozwoju innej infrastruktury, np. przewoźne hotele, pomocnicze źródła zasilania dla imprez masowych czy dla działań służb ratunkowych w sytuacjach kryzysowych.

Instalacja na morskim kontenerze

Efektem prac zespołu jest demonstrator – DOM H2 – przedstawiający prototypową instalację autonomicznego zasilania domu jednorodzinnego w energię elektryczną, bazującą na własnych źródłach energii odnawialnej z wykorzystaniem wodoru jako magazynu i nośnika energii.

Instalacja, pełniąca funkcję demonstracyjno-badawczą, została zbudowana na mobilnym zmodyfikowanym kontenerze morskim i swoją premierę miała na tegorocznych międzynarodowych targach związanych z technologiami wodorowymi Net Zero Energy & H2POLAND 2025 w Poznaniu, gdzie prezentowane były najnowsze rozwiązania wspierające proces transformacji energetycznej.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 FORUM RECYKLINGU 2025 [18.06-01.10.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025