Do końca sierpnia zostanie zbudowany kolektor deszczowy, który będzie odprowadzał wody opadowe z jednego z najbardziej ruchliwych miejsc w Łodzi, tj. skrzyżowania al. Mickiewicza, al. Jana Pawła II i al. Włókniarzy.

Inwestycja przeprowadzona będzie przy pomocy nowoczesnej metody mikrotunelingu. Dzięki temu powstanie ponad 650 metrów kanału (o średnicy 1000 mm) na odcinku od koryta rzeki Karolewki do istniejącego już w tej okolicy kolektora deszczowego. Metoda nowoczesna, innowacyjna, ale niestety kosztowna – co przyznają władze miasta.

– To szczególny sposób tworzenia kanalizacji deszczowej, niestety super drogi, bowiem 1 kilometr wybudowania kolektora kosztuje około 8 mln zł – mówi wiceprezydent Włodzimierz Tomaszewski. – Warto jednak zapłacić więcej, bo dzięki mikrotunelingowi unikniemy paraliżu komunikacyjnego, bowiem nie będzie konieczne rozkopywanie ulic i zamykanie ruchu.

Mikrotuneling wychodzi naprzeciw nowoczesnym tendencjom w dziedzinie podziemnej i bezkolizyjnej instalacji rur – przekonują fachowcy realizujący projekt. Tunel jest drążony za pomocą specjalnej tarczy przy jednoczesnym usuwaniu gruntu i wprowadzaniu rur tworzących rurociąg. Budowa rurociągu następuje bezwykopowo i jest całkowicie zdalnie sterowana z powierzchni przez operatora korzystającego z komputerowego systemu kontroli przebiegu przewiertu. Jej zaleta jest więc to że jako metoda bezinwazyjna nie powoduje chaosu w mieście, zniszczenia infrastruktury i przyrody na danym terenie. Do tej pory w Łodzi zastosowano ja tylko raz przy budowie niewielkiego odcinka kanalizacji przy ul. Brzezińskiej. Podobna metodą, jednak na znacznie większą skalę, zastosowano przy budowie kanału La Manche.

Budowa kolektora w al. Mickiewicza w rejonie skrzyżowania z al. Włókniarzy i al. Jana Pawła II zostanie zrealizowana przez Łódzką Spółkę Infrastrukturalną w ramach Projektu Funduszu Spójności „Wodociągi i Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi II”. W ramach inwestycji powstanie ponad 5 km kanalizacji deszczowej oraz 2,5 km kanalizacji ogólnospławnej. Wszystkie kontrakty realizowane przez ŁSI zapewnia modernizację ponad 17 km istniejącej już kanalizacji deszczowej oraz wybudowanie 84 nowej.

źródło: uml.lodz.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj