Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Drewniana wieża z widokiem na Beskid Mały – nowa atrakcja w Andrychowie

Drewniana wieża z widokiem na Beskid Mały – nowa atrakcja w Andrychowie Beata Smolec/fb
pap/jw
03.11.2025, o godz. 9:05
czas czytania: około 2 minut
0

Już od wtorku mieszkańcy i turyści będą mogli podziwiać panoramę Beskidu Małego z 32-metrowej wieży widokowej na Pańskiej Górze w Andrychowie. Obiekt jest częścią szerzej zakrojonej rewitalizacji tego terenu, dofinansowanej z funduszy unijnych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

32-metrowa drewniana wieża widokowa powstała na Pańskiej Górze w Andrychowie. Zastępca burmistrza miasta Aleksander Kasperek powiedział, że mieszkańcy i turyści będą mogli z niej podziwiać okolicę już od najbliższego wtorku.

– Wieża powstała na szczycie Pańskiej Góry. Platforma jest nad koronami drzew. Widać z niej całą gminę, Beskid Mały, Dolinę Wisły oraz Pogórze Wielickie (…) Wstęp będzie bezpłatny – powiedział Kasperek.

Rewitalizacja z rozmachem

Budowa była częścią większego przedsięwzięcia dotyczącego rewitalizacji terenu Pańskiej Góry. Jego koszt to 4,2 mln zł. Samorząd pozyskał na ten cel 3,9 mln zł z funduszy UE. Wieża kosztowała 1,5 mln zł.

Oprócz wieży na Pańskiej Górze powstaną też między innymi wrzosowiska, alpinarium i winnica, budki dla ptaków i nietoperzy. 

Andrychów z klimatem

Pańska Góra w Andrychowie to wzniesienie Beskidu Małego, którego szczyt znajduje się na poziomie 432 m n.p.m.

Aleksander Kasperek dodał, że wkrótce wybudowana zostanie w centrum miasta tężnia solankowa. Gotowa ma być jeszcze w tym roku.

Tężnia solankowa to konstrukcja wykonana z drewna i tarniny. Lecznicze działanie zawdzięcza solankom, czyli naturalnym wodom mineralnym z dużą ilością jonów sodowych, które spływając po pionowych ściankach tworzą aerozol bogaty w sole o właściwościach leczniczych. Szacuje się, że godzinny seans w pobliżu tężni daje korzyści odpowiadające trzem dniom spędzonym nad morzem.

Andrychów położony jest w zachodniej części Małopolski. Mieszka w nim ponad 18 tys. osób.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2026