Reklama

AD1A VEOLIA [03.12-12.12.24]

Droga do transformacji energetycznej ciepłownictwa w Lesznie

Droga do transformacji energetycznej ciepłownictwa w Lesznie
ZM/KB
26.11.2024, o godz. 9:27
czas czytania: około 2 minut
0

Drogi do osiągnięcia transformacji energetycznej w miejskich systemach ciepłowniczych zaprezentował podczas Forum Regionalnej Gospodarki Komunalnej, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Leszno Bartosz Rzeźniczak.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Leszczyński MPEC zbiorowo zaopatrza mieszkańców Leszna w energię cieplną. Spółka jest producentem ciepła systemowego i energii elektrycznej w kogeneracji. Zaopatruje w ciepło mieszkańców miasta, a także zakłady przemysłowe, instytucje użyteczności publicznej oraz centra handlowe i usługowe. MPEC Leszno realizuje strategię na rzecz dekarbonizacji Leszna.

Po status efektywnego systemu ciepłowniczego

Całkowita sieć cieplna obecnie wynosi ponad 46 km. Spółka posiada trzy kotły węglowe o łącznej mocy prawie 55 MWt, 23 kotłownie gazowe (3,888 MWt) i blok kogeneracyjny stanowiący obecną dumę zakładu, który produkuje energię elektryczną (7,466 MWe) i energię cieplną (6,555 MWt). Produkcja ciepła z kogeneracji stanowi 20,7% całej produkcji.

Spółka zmierza do osiągnięcia statusu efektywnego systemu ciepłowniczego, co stanowi kamień milowy dla większości przedsiębiorstw. Zgodnie z zaproponowaną przez Komisję Europejską w ramach pakietu Fit for 55 Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1791 z dnia 13 września 2023 r. w sprawie efektywności energetycznej oraz zmieniająca rozporządzenie (UE) 2023/955 za efektywny system ciepłowniczy to taki, w którym do produkcji ciepła lub chłodu wykorzystuje się energię z OZE i kogeneracji w określonych proporcjach.

Priorytetem dekarbonizacja

Spółka planuje też odejść od węgla kamiennego w realizacji swoich działań, wdrażając koncepcje modernizacji i rozbudowy sieci do 2050 roku. Dekarbonizacja stanowi priorytet, dlatego pierwszym krokiem było utworzenie instalacji fotowoltaicznej, która pozwoli na terenie MPEC produkować energię z źródła odnawialnego. Jednocześnie istotne z punktu widzenia przedsiębiorstwa jest ograniczenie kosztów związanych z  zakupem energii elektrycznej i skupienie się na produkcji energii pokrywającej działalność.

Kolejnym krokiem jest realizacja spalania biomasy jako biopaliwa, który ma na celu szacunkowo dwukrotnie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla oraz zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w jej produkcji, co pozwoli na otrzymywanie wsparcia finansowego dla spółki i jej dalszą modernizację.

Kocioł elektrodowy i cyfryzacja

Największą korzyścią tych projektów jest wzrost bezpieczeństwa energetycznego miasta. Przedsiębiorstwo chce zmniejszyć swoje wydatki, zwiększając udział odnawialnych źródeł energii w produkcji ciepła i planując przedsięwzięcia przekształcające instalacje. Jednym z pomysłów jest urządzenie, które działa za pomocą przepływu energii elektrycznej pomiędzy elektrodami. W kotle elektrodowym, bo tak się to urządzenie nazywa, dochodzi do zamiany prądu w ciepło na podstawie zjawiska elektrolizy.

Następnym etapem ma być digitalizacja pracy sieci cieplnej czyli wdrożenie rozwiązań   optymalizujących pracę systemu. Ma się to stać między innymi poprzez zakup cyfrowej mapy Leszna czy wymianę starych liczników ciepła na nowe wyposażone w karty gsm. Dzięki przyjęciu nowoczesnego oprogramowania możliwa będzie analiza pełnego obrazu dystrybucji ciepła w sieci, pełna przejrzystość systemu, identyfikacja przyczyn strat ciepła oraz monitorowanie rzeczywistego obciążenia i wydajności sieci.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024