Od 30 czerwca Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wprowadza podwyżkę opłat za wodę i ścieki. Ceny wzrosną o jedną trzecią – informuje „Zycie Warszawy”.

Wzrost cen o jedną trzecią oznacza, że metr sześcienny wody będzie kosztował o 1,89 zł więcej (średnio jedna osoba zapłaci miesięcznie rachunek większy o 7,69 zł).

Systematyczne, coroczne podwyżki za wodę i ścieki przewiduje uchwała Rady Warszawy z 2005 r. Wtedy radni zatwierdzili prognozy taryf do 2012 r. (były one częścią wniosku o wsparcie unijne dla inwestycji MPWiK). Przepisy mówią, że radni mogą tylko opiniować podwyżkę, a prawo jej zawetowania mają tylko wtedy, gdy jest niezgodna z przepisami. Jeśli radni się nie wypowiedzą o podwyżce w ogóle, wchodzi w życie 70 dni od daty przesłania im projektu.

– Projekt podwyżek przesłaliśmy do biura rady pod koniec kwietnia. Szefowie klubów w radzie wiedzieli o nich, ale nie wprowadzili tego punktu pod obrady. Więc 70 dni mija 30 czerwca. I podwyżka wchodzi w życie – mówi w "Życiu Warszawy" wiceprezydent Jacek Wojciechowicz.

Płacąc więcej za wodę, warszawiacy pośrednio współfinansują miliardowe inwestycje, które w najbliższych latach ma realizować MPWiK. Sama Oczyszczalnia Ścieków Czajka, która ma być gotowa do 2010 r., pochłonie ponad 560 mln euro.

źródło: Życie Warszawy

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj