Od 2009 r. rachunki za wywóz śmieci mogą wzrosnąć o ok. 30 proc. – alarmuje „Rzeczpospolita”.

W przyszłym roku opłaty środowiskowe za składowanie odpadów wzrosną z obecnych 75 zł za tonę do 100 zł – przewiduje projekt rozporządzenia Rady Ministrów. – To zdecydowanie wpłynie na podwyżki za odbiór śmieci od mieszkańców – mówi Witold Zińczuk, prezes firmy Trans-Formers zajmującej się gospodarką odpadami.

Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, przedsiębiorcy nie chcą na tym etapie deklarować, jak bardzo podniosą cenę swoich usług. Ministerstwo Środowiska szacuje, że w przyszłym roku jedna osoba zapłaci za śmieci 7,5 zł więcej niż w bieżącym.

Tymczasem już w 2008 roku nasze opłaty, w zależności od miejsca zamieszkania, wzrosły o 50-100 proc. Skala przyszłorocznych podwyżek będzie mniejsza, ale kolejne lata przyniosą kolejne podwyżki.  – Jesteśmy na ostatnim miejscu w Unii, jeśli chodzi o odzyskiwanie odpadów. Z tego powodu będziemy płacili coraz więcej – ocenia Tomasz Uciński, prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami.

Resort środowiska podwyższa opłaty za korzystanie ze środowiska, bo w 2010 r. Komisja Europejska rozliczy nas z ilości odpadów na składowiskach. Za przekroczenia grożą nam kary rzędu 20-50 tys. euro dziennie.

źródło: Rzeczpospolita

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj