Drzewa z aplikacji na COP24. Posadzono pierwsze sadzonki

Drzewa z aplikacji na COP24. Posadzono pierwsze sadzonki
dom
14.11.2018, o godz. 9:16
czas czytania: około 3 minut
0

Pierwsze drzewo w ramach działania aplikacji „wCOP drzewo” zasadzono w Katowicach. To jarząb mączny Magnifica posadzony przy ul. Sobieskiego na prośbę jednego z mieszkańców miasta.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Aplikacja została uruchomiona w połowie lipca w ramach projektu KATOobywatel, a jej nazwa nawiązuje do odbywającego się w grudniu w Katowicach Szczytu Klimatycznego ONZ (COP24).

Usługa umożliwia mieszkańcom wskazywanie miejsc dla nowych drzew. Jest prosta i szybka w obsłudze. Mieszkańcy zaznaczają punkt na mapie i dodają opis, a system automatycznie przyjmuje wnioski o nasadzenia na terenach należących do miasta i odrzuca w przypadku terenów prywatnych. Później każdy wniosek przechodzi jeszcze wielostopniową weryfikację w wydziałach katowickiego urzędu miasta i jednostkach miejskich.

– To kolejna aplikacja po Naprawmyto.pl, która udowadnia, że mieszkańcy chętnie korzystają z nowoczesnych narzędzi, jakie im udostępniamy. W ten sposób mają realny wpływ na swoje otoczenie, a my reagujemy na ich oczekiwania. Wspólnie możemy lepiej zadbać o miasto – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Katowicki zakład zieleni miejskiej za każdym razem dokładnie ogląda teren, sprawdza możliwe kolizje z podziemną infrastrukturą i dobiera odpowiedni gatunek roślin do lokalnych warunków. Wnioskodawcy będą zawsze informowani o dacie i godzinie nasadzenia „ich” drzewa. Do 13 listopada mieszkańcy złożyli 340 wniosków, z których część została już zweryfikowana pozytywnie. ZZM posadzi część drzew jeszcze tej jesieni, pozostałe wiosną i jesienią przyszłego roku. Te zaakceptowane na internetowej mapie zmieniają kolor na jasnozielony, posadzone na ciemnozielony. Natomiast czarny punkt oznacza odrzucone wnioski.

– Wniosków odrzuconych jest więcej niż  zaakceptowanych, ale tego się spodziewaliśmy, biorąc pod uwagę doświadczenia Gdańska czy Warszawy, gdzie działają podobne aplikacje. W Gdańsku udaje się posadzić ok. 35 proc. wnioskowanych drzew. Jak widać w terenie zurbanizowanym nie jest to zadanie łatwe – mówi Wioleta Niziołek-Żądło, koordynator projektów społecznych w UM w Katowicach.

Aplikacja spełnia też rolę edukacyjną. Na specjalnych wizytówkach, które otrzyma każde drzewo, pojawią się m.in. informacje o pochłanianiu przez nie dwutlenku węgla, produkcji tlenu, absorbcji zanieczyszczeń powietrza czy obniżaniu odczuwalnej temperatury latem.

Aplikacja „wCOP drzewo” powstała we współpracy z Fundacją Gdańską na bazie aplikacji Bank Nasadzeń Drzew. Zgłoszenie zajmuje chwilę. Wystarczy wybrać lokalizację, zaznaczyć miejsce na mapie i dodać opis. Aplikacja automatycznie dopuszcza nasadzenia na terenach miejskich i należących do jednostek oświatowych, odrzuca te na terenach prywatnych. Po przyjęciu wniosku przez aplikację, zaczyna się jego wielostopniowa weryfikacja pod kątem formy władania danym terenem, przeznaczenia w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, ujęcia w planach inwestycyjnych miasta, warunków klimatycznych i glebowych, zgodności kompozycyjnej z przyległymi terenami, sposobu zainwestowania itp.

Można także sugerować gatunki drzew do nasadzeń, jednak ostateczną decyzję podejmą specjaliści z Zakładu Zieleni Miejskiej. Wśród gatunków, które dobrze znoszą miejskie warunki są m.in: lipa, dąb, klon, jarząb, kasztanowiec, głóg czy brzoza brodawkowata. Istotne jest również to, że sadzone będą drzewa o obwodzie pnia (na wysokości metra) od 12 do 14 cm i więcej.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024