1 / 6

Podczas konferencji prasowej w PAP zaprezentowano aplikację „Drzewa z klimatem” przygotowaną na urządzenia mobilne z systemem Android oraz iOS.

Aplikacja prezentuje ciekawe przyrodniczo, historycznie i ważne dla społeczeństwa drzewa w Polsce, a także atrakcje turystyczne w ich pobliżu. Oprogramowanie umożliwia także przeglądanie atlasu najpopularniejszych gatunków drzew. Aplikacja jest adresowana miłośnikom przyrody i podróżnikom. Można ją pobrać bezpłatnie z Google Play i App Store.

Aplikacja zawiera opisy oraz zdjęcia blisko 150 niezwykłych drzew: pomników przyrody oraz takich, które znajdowały się w finałach konkursu Drzewo Roku. Drzewa zostały oznaczone na mapie, tak aby użytkownicy mogli w łatwy sposób je zlokalizować. Dodatkowo dla każdego z drzew określono współrzędne GPS. Jest tam także przydatny podczas wycieczek atlas zawierający blisko 20 najpopularniejszych w Polsce gatunków drzew. Znajdują się w nim m.in. zdjęcia poszczególnych części drzewa, liści czy kory identyfikujące dany gatunek co ułatwia jego rozpoznanie.

W aplikacji można znaleźć także propozycje wycieczek, w tym m. in. liczący 150 km długości Szlak Drzew Sobieskiego, obejmujący 8 śląskich drzew związanych z legendami o Janie III Sobieskim i jego marszem na odsiecz wiedeńską. Ponadto na mapie zaznaczono ogrody botaniczne oraz atrakcje geoturystyczne znajdujące się w pobliżu drzew, słupy bazaltowe w kominie wulkanu sprzed 27 mln lat, znane pod nazwą Stożek Perkuna czy szlak kajakowy Dolina Wkry. Zarówno informacje o formach ochrony przyrody jak i atrakcjach geoturystycznych pochodzą z serwisu mapowego Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – geoserwis.gdos.gov.pl.

Aplikacja „Drzewa z klimatem” została opracowana w ramach programu Święto Drzewa, dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przy współpracy Lasów Państwowych i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Pobierz darmową aplikację “Drzewa z klimatem” ze sklepu iTunes (iPhone, iPad)

Pobierz darmową aplikację “Drzewa z klimatem” ze sklepu Google Play (Android)

1
Przykład zastosowania aplikacji – strona z opisem Dębu Bartek.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj