Przewodniczący Komisji Europejskiej, José Manuel Barroso zainicjował dzisiejsze spotkanie z około dwudziestoma wpływowymi europejskimi przedstawicielami chrześcijaństwa, judaizmu i islamu, prowadzącymi ze sobą nieformalny dialog.

Tematami tegorocznego spotkania były dwa główne wyzwania, przed którymi stoi Unia Europejska: zmiany klimatyczne i pojednanie.

Było to czwarte z serii corocznych spotkań z przywódcami religijnymi i drugie, w którym uczestniczyli przewodniczący trzech instytucji UE. Spotkania zapoczątkował w 2005 r. przewodniczący Komisji Europejskiej, José Manuel Barosso. Dzisiejszemu spotkaniu przewodniczyli wspólnie: przewodniczący Komisji Europejskiej, premier Słowenii i obecny przewodniczący Rady Europejskiej Janez Janša oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Pöttering.

W tym roku rozmowy koncentrowały się na kwestii: „Zmiany klimatyczne jako wyzwanie etyczne dla wszystkich kultur”.

– Zmiany klimatyczne wymagają od nas wszystkich podjęcia natychmiastowych działań. Całe społeczeństwo obywatelskie musi zaangażować się w zapewnianie stabilnej przyszłości naszej planety. Dzięki swojemu zasięgowi i roli społecznej, związki wyznaniowe mogą w znacznym stopniu przyczynić się do zmobilizowania społeczeństw do działań na rzecz stabilnej przyszłości naszej planety. Zjednoczmy siły, podejmijmy wspólny wysiłek i udowodnijmy, że nie mają racji ci, którzy mówią o zderzeniu cywilizacji – stwierdził Barroso.

Środowisko ma nie tylko wymiar naturalny, jest ono w pewnym sensie święte. Judaizm, chrześcijaństwo i islam mają taką samą podstawę: jest nią wspólnota i więź pomiędzy człowiekiem, środowiskiem i Stwórcą. W obliczu zmian klimatycznych musimy zastanowić się, jak – posługując się naszą wyobraźnią, energią i przedsiębiorczością – stworzyć świat, który nie będzie zależny od paliw kopalnych, lecz będzie zamożny i pełen harmonii jak nigdy wcześniej. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy negować to, co udało nam się osiągnąć dotychczas. Powinniśmy jedynie zastanowić się nad naszymi osiągnięciami i spojrzeć na nie z innej perspektywy – oświadczył Janez Janša, przewodniczący Rady Europejskiej.

źródło: Komisja Europejska

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj