Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Dwa podwórka w centrum Świdnicy po rewitalizacji

Dwa podwórka w centrum Świdnicy po rewitalizacji
jw
24.10.2023, o godz. 15:54
czas czytania: około 3 minut
0

Nowe miejsca wypoczynku dla mieszkańców, ławeczki dla seniorów, równe nowe chodniki, dodatkowe oświetlenie i nowoczesne miejsca zbiórki odpadów, a to wszystko obsadzone zielenią. Tak wyglądają po remoncie kolejne dwa świdnickie podwórka w centrum miasta, czyli w kwartałach pomiędzy ulicami: Grodzką a Kotlarska oraz Franciszkańską - Grodzką – Marii Konopnickiej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

– Kolejnym dwóm podwórkom przywróciliśmy ich funkcjonalność. Zastosowaliśmy nowoczesne rozwiązania, nie naruszając historycznego charakteru przestrzeni. Rewitalizacja miejskich terenów poprawia jakość życia mieszkańców, nie tylko tych zamieszkujących w pobliżu. To także poprawa wizerunku turystycznego miasta. Proszę, aby wszyscy czuli się więc współgospodarzami, a więc także współodpowiedzialnymi za te naprawdę piękne miejsca – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Mała architektura i zielone dachy

Na podwórkach wybudowane zostały nowe instalacje elektryczne, sieci kanalizacji deszczowej oraz oświetlenie uliczne. Pojawiły się elementy małej architektury, czyli kosze na odpady, ławki, słupki uliczne, stojaki rowerowe i trejaże. Powstały nowe miejsca parkingowe.

W kwartale ulic: Franciszkańska – Grodzka – Konopnickiej zamontowano pierwsze w Świdnicy miejsca gromadzenia odpadów z zielonym dachem porośniętym mchem i sukulentami. Zielone dachy chłodzą i nawilżają powietrze. Podnoszą jego jakość poprzez wiązanie pyłów i toksycznych związków chemicznych. Kolejnym zastosowanym tam elementem zielono-niebieskiej architektury są dwa podziemne zbiorniki, każdy o pojemności 12 tysięcy litrów wody. Zamontowano w nich pompy, które wraz z systemem zraszania służyć będą do nawadniania roślinności. Dzięki czujnikom wilgotności gleby, gdy podłoże będzie zbyt suche, uruchomią się pompy zasilające.

Podwórko Grodzka - Kotlarska
Podwórko Grodzka - Kotlarska (3)
Podwórko Grodzka - Kotlarska (2)
Podwórko Franciszkańska - Grodzka – Marii Konopnickiej
Podwórko Franciszkańska - Grodzka – Marii Konopnickiej (4)
Podwórko Franciszkańska - Grodzka – Marii Konopnickiej (2)

 

Lapidarium i pamiątki historii

W przęśle muru przy ul. Franciszkańskiej zamontowano i wyeksponowano średniowieczną płytę nagrobną burmistrza Świdnicy, który sprawował urząd w XIV w. Gotyckie epitafium zostało odnalezione w 2019 r. na podwórku kamienicy przy ul. Grodzkiej 18.

Na terenie parkingu, za budynkiem przy ulicy Franciszkańskiej 7 powstało lapidarium, czyli miejsce prezentacji kamiennych elementów architektonicznych pozyskanych w trakcie nadzoru archeologicznego przy prowadzonej rewitalizacji.

Od strony ulicy Kotlarskiej wybudowano nową bramę oddzielającą podwórko od staromiejskiej zabudowy tej ulicy. Na jednej ze ścian kamienicy przy ulicy Kotlarskiej 14 wyeksponowano relikt średniowiecznej synagogi.

Nowe nasadzenia

Całość dopełniły liczne nasadzenia nowej zieleni – traw, bylin, krzewów ozdobnych i drzew, które uzupełniły roślinność już tam istniejącą. Posadzono m.in.: rozplenice, miskanty, kostrzewy, lawendy, długo kwitnące hortensje, róże płożące, tamaryszki, trzmieliny i berberysy. Trejaże służą za podporę dla bluszczy, milinu amerykańskiego oraz ozdobnej i owocodajnej aktinidii ostrolistnej. Pojawiły się również dekoracyjne odmiany drzew – wiśnie ozdobne oraz klony kuliste o zielonych i bordowych liściach.

Przypomnijmy, że miasto na realizację tej inwestycji otrzymało środki z Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 4 mln 950 tys. zł, natomiast 3 mln 710 tys. zł dofinansowania pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Koszt prac to ponad 10 mln zł. Wykonawcą zadania była wyłoniona w drodze przetargu firma HYPMAR z Modlęcina.

Miasto, które od lat bardzo systematycznie czyni nakłady na rewitalizację obszarów i budynków w zabytkowym centrum, nadal aplikować będzie o środki rządowe i unijne, które pozwolą na “odzyskanie” kolejnych przestrzeni.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024