Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Dwa projekty z Polski z nominacją do "architektonicznych Oscarów"

Dwa projekty z Polski z nominacją do
jw
19.01.2022, o godz. 11:59
czas czytania: około 2 minut
0

Dwa projekty z Polski: Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku oraz Park Pamięci Wielkiej Synagogi z Oświęcimia otrzymały nominacje do najważniejszej nagrody architektonicznej w Europie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Co dwa lata międzynarodowe jury konkursu European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award nagradza najciekawsze i najbardziej znaczące dla europejskiej architektury współczesnej. Konkurs, nazywany “architektonicznymi Oscarami”, jest kilkustopniowy. W pierwszym etapie wyłaniani są kandydaci spośród poszczególnych krajów. Są to obiekty duże i małe, w tym związane z kulturą i historią.

Niedawno ogłoszono tzw. krótką listę nominacji, czyli 40 projektów z 18 krajów, spośród których wyłoniona zostanie finałowa “piątka”. Są wśród nich dwa polskie. Jeden to Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku, a drugi oświęcimski Park Pamięci.

W lutym br. ogłoszona zostanie finałowa piątka EU Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award, w kwietniu poznamy zwycięzcę nagrody.

Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku

Centrum Aktywności Lokalnej, autorstwa MWArchitekci, powstało w 2019 roku dzielnicy Kłokocin u zbiegu ulic Brackiej i Chłodnej. Składa się ono z dwóch budynków: głównego, zaplanowanego jako miejsce spotkań, wraz z lokalem użytkowym i zapleczem sanitarnym oraz wiaty z siedziskami. Specjaliści podkreślają, że projekt budynku, doskonale wkomponowanego w okoliczną zabudowę, łączy estetykę z funkcjonalnością i skromność z wyrafinowaniem.

– Mieszkańcy zyskali przestrzeń, z którą mogą się utożsamiać. To miejsce zachęca nowoczesną aranżacją, dając możliwość organizacji w komfortowych warunkach różnego typu działań, takich jak przedstawienia, zawody sportowe, spotkania, festyny, zebrania. To bardzo ważne dla integracji lokalnej społeczności dzielnicy. Dostrzeżenie potencjału tego miejsca, jego architektonicznej wyjątkowości na forum międzynarodowym, to spore wyróżnienie dla Rybnika, podkreślające prestiż miasta – wskazuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu

Park Pamięci Wielkiej Synagogi, projektu pracowni NArchitekTURA, ma już na koncie szereg innych nagród. Jest kieszonkowym parkiem, który powstał w miejscu największej synagogi przedwojennego Oświęcimia, powstałej na przełomie lat 60. i 70. XIX wieku w miejscu dawnej bożnicy. Została ona doszczętnie spalona w nocy z 29 na 30 listopada 1939 roku przez nazistów, a dwa lata później rozebrano pogorzelisko.

Park Pamięci Wielkiej Synagogi upamiętnia nie tylko nieistniejące już miejsce i traumę Holocaustu, związaną z dawnym obozem koncentracyjnym w Auschwitz, ale odnosi się również do przypomnienia o wielokulturowym obliczu miasta.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024