Do przetargu na projekt i budowę spalarni odpadów komunalnych, która powstanie w Bydgoszczy przystąpiło dwóch oferentów. Inwestycja, szacowana na ponad pół miliarda złotych, ma być gotowa za trzy lata.

Oferty otwarto 16 lipca. Do przetargu przystąpiły:
1. Astaldi S.p.A, Termomeccanica Ecologia S.p.A. – 491 683 176,87 zł
2. Mostostal Warszawa S. A. – 636 573 405,68 zł

Projekt budowy bydgoskiej spalarni odpadów realizuje Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura. Kwota jaką Zamawiający zamierza przeznaczyć na realizację zamówienia to: 644 519 200,03 zł brutto. Oferty zostaną ocenione według trzech kryteriów: cena, koszty eksploatacyjne oraz parametry gwarantowane instalacji. Wyłoniony wykonawca będzie miał 1100 dni na zaprojektowanie i wybudowanie spalarni, kompostowni na odpady biodegradowalne w Bydgoszczy oraz stacji przeładunkowej w Toruniu.

To drugi przetarg na budowę spalarni odpadów w Bydgoszczy. Pierwszy został unieważniony, po tym jak Krajowa Izba Odwoławcza nakazała odrzucenie wybranej oferty Mostostal Warszawa  S.A, a następna w kolejności, droższa o 140 mln zł, oferta konsorcjum PBG S.A. przekraczała możliwości finansowe inwestora.  – Z orzeczeń KIO wynika, że błędy w poprzednim postępowaniu, zawierały złożone oferty. Liczymy, że w ramach nowej procedury, uchybienia te zostały wyeliminowane przez potencjalnych wykonawców – mówi Marcin Janczylik, rzecznik Spółki ProNatura realizującej projekt budowy bydgoskiej spalarni odpadów.

Budowa spalarni to jedna z największych inwestycji w kujawsko-pomorskiem. Zakład powstanie na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego  i rocznie zamieniać będzie w energię około 180 tysięcy ton odpadów z Bydgoszczy, Torunia oraz z gmin powiatów bydgoskiego i toruńskiego. Blisko 330 mln złotych na realizację projektu pochodzi ze środków unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

źródło: pronatura.bydgoszcz.pl 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj