Jury konkursu „Miejsce z Klimatem” uznało Dworek Łukowiska z miejscowości Bubel – Łukowiska za najlepsze gospodarstwo agroturystyczne, które wykorzystuje niskoemisyjne źródła energii. Kolejne miejsca zajęły gospodarstwo EKO Piotr Hillar z miejscowości Tuczki oraz Agroturystyka „Cztery Kąty” z Kątów Bystrzyckich. Konkurs zorganizowało Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE).

Konkurs „Miejsce z Klimatem” miał na celu wyróżnienie gospodarstw, obiektów turystycznych i agroturystycznych położonych na terenach wiejskich, które są przyjazne środowisku dzięki wykorzystywaniu nowoczesnych i niskoemisyjnych źródeł energii.

Zwycięski Dworek Łukowiska został wybrany spośród ponad setki gospodarstw, które zgłosiły się do konkursu. – Na potrzeby naszego gospodarstwa zamontowaliśmy kolektory słoneczne, które doskonale sprawdzają się  przez cały sezon turystyczny, oraz pompy ciepła, które z kolei dostarczają energię cieplną, kiedy słońce słabiej świeci. Z całą pewnością możemy polecić te rozwiązania innym właścicielom gospodarstw agroturystycznych – mówi Barbara Wróbel, właścicielka Dworku Łukowiska.

Eko lokator Toruń

Drugą nagrodę Jury konkursu przyznało gospodarstwu EKO Piotr Hillar z miejscowości Tuczki w woj. warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo od kilkunastu lat wykorzystuje energię słoneczną oraz posiada młyn wodny produkujący prąd. Na trzecim miejscu znalazło się gospodarstwo Agroturystyka „Cztery Kąty” z Kątów Bystrzyckich w woj. dolnośląskim, które używa energii słonecznej oraz gazu płynnego.

– Gospodarze nagrodzonych gospodarstw agroturystycznych dają przykład, że na polskiej wsi możliwe jest zastosowanie nowoczesnych technologii i korzystanie z czystej energii. Ich obiekty są przyjazne nie tylko gościom, ale i klimatowi – komentuje wyniki konkursu Sylwester Śmigiel, przewodniczący FREE i Jury konkursu.

Wszyscy laureaci otrzymali w nagrodę parasole grzewcze i grille gazowe. Dodatkowo w konkursie przewidziana została specjalna nagroda za wykorzystywanie gazu LPG. W tej kategorii zwyciężyło  Siedlisku Orlik z Barlinka w woj. zachodniopomorskim. Właściciele gospodarstwa chwalą sobie wykorzystywanie gazu płynnego przede wszystkim za niższe koszty zużycia energii do przygotowywania potraw i ogrzewania gospodarstwa. Osobną nagrodę przyznali także internauci w specjalnym głosowaniu gospodarstwu Agroturystyka Ewa Guz z Łańcuchowa w woj. lubelskim.

Konkurs „Miejsce z Klimatem” trwał od 15 maja do 15 września 2012 roku. W toku konkursu wyłoniono 100 gospodarstw, które otrzymały certyfikat „Miejsce z Klimatem”. – Uważamy, że tego typu konkursy, jak „Miejsce z Klimatem”, to doskonała forma propagowania ochrony środowiska – podsumowuje Barbara Wróbel, właściciel zwycięskiego Dworku Łukowiska. Galeria wyróżnionych gospodarstw oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.forumfree.pl/konkurs.


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj