W najbliższą sobotę (13 października) w Polsce po raz pierwszy obchodzony będzie “Dzień bez elektrośmieci”. Akcja promuje prawidłowe postępowanie z tego typu odpadami. Tylko 20 proc. z nich trafia obecnie do recyklingu.

“Dzień bez elektrośmieci” to inicjatywa WEEE Forum, międzynarodowego zrzeszenia  reprezentującego organizacje odzysku non profit działające w branży elektroodpadów.

W Polsce oficjalnym organizatorem wydarzenia jest ElektroEko, które wraz z Centrum UNEP/GRID-Warszawa przygotowało program działań edukacyjnych.

Organizatorzy akcji chcą zachęcać Polaków, aby nie wyrzucali zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego do śmietników, a oddawali go do specjalnych punktów. Aktywnie w wydarzenie zaangażowały się szkoły, które z tej okazji zaplanowały specjalne lekcje, happeningi czy akcje zbierania.

– Wierzymy, że to wydarzenie, skłoni do refleksji a w konsekwencji przyczyni się do podniesienia poziomu recyklingu elektrośmieci i wzrostu świadomości konsumentów w zakresie właściwego z nimi postępowania – piszą organizatorzy akcji.

– Jest to ważna i aktualna inicjatywa, ponieważ ilość elektrośmieci corocznie się zwiększa, a zawarte w nich surowce są niezbędne do wytwarzania nowych produktów i zaspokojenia popytu konsumentów na nowe sprzęty elektryczne i elektroniczne – ocenił Karmenu Vella, unijny komisarz ds. Środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa.

Partnerami wydarzenia zostali APPLia Polska oraz Związek Cyfrowa Polska a Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przyznało patronat honorowy.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. W temacie recyklingu elektroniki specjalistami są fachowcy z Ago Recykling Warszawa. Można do nich dostarczać zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny. Można również umawiać się na odbiór przez nich na terenie woj. mazowieckiego.

Skomentuj