Impreza organizowana przez Klub Gaja ma pokazać, w jaki sposób można chronić Morze Bałtyckie, polskie rzeki oraz zamieszkujące je gatunki ryb.

– Kiedyś rybom do życia wystarczyła czysta woda i naturalne siedliska: dla rozrodu, dla ukrycia się i żerowania. W tamtym czasie morze żywiło i bogaciło naszych przodków. Starczało ryb dla wodnego ptactwa, fok i morświnów. Dziś, by przetrwać wiele ryb potrzebuje pomocy nauki, instytucji państwa oraz pozarządowych organizacji. Gatunki giną, ich zasoby się zmniejszają, rybacy odchodzą od uprawiania zawodu, wielu bałtyckich ryb nie opłaca się łowić – mówi prof. Krzysztof E. Skóra, kierownik helskiej Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

W ramach Dnia Ryby w godzinach 11-17 na placu przed wejściem do Fokarium Stacji Morskiej IOUG w Helu, na uczestników imprezy będą czekać liczne atrakcje, takie jak: „Na stół RYBA”- dekorowanie piernikowych ryb, budowanie makiety rzeki idealnej z klocków LEGO, zajęcia „Jaka ryba tu mieszka?” i „Dizajn z Rybą”. Będzie można też zakręcić „Wodnym kołem fortuny” i zagrać w plenerową grę planszową „Rzeka idealna”. W kioskach „rybnym”, „foczym” i „morświnowym” zaprezentowane zostaną m.in. narzędzia połowowe bezpieczne dla fok oraz najnowsze wyniki badań dotyczące morświnów.

Wydarzenie zakończy się wspólnym happeningiem i przejściem uczestników pod instalację edukacyjną – rybę z plastikowych butelek PET, która ma na celu ukazanie problemu zaśmiecania Bałtyku. – Bez szerokiej edukacji, opartej o przekonywujące i rzetelne informacje, pozyskanie opinii publicznej na rzecz „ekologicznego nawrócenia” człowieka będzie trudne. Dziś, nawet te grupy społeczne, które żyją z produktów i usług przyrody nie bardzo chcą pozostawiać ją w spadku dla przyszłości. To może skończyć się poważnymi kłopotami ekonomicznymi – tłumaczy prof. Skóra.

Dzień Ryby realizowany jest w ramach programu „Zaadoptuj rzekę” pod patronatem Ministra Środowiska, a wydarzenie dofinansowuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Od stanu jakości wód w polskich rzekach zależy jakość wód Bałtyku oraz życie wielu gatunków ryb. W latach 2005-2014 dzięki zaangażowaniu ponad 170 tys. osób w program, opieką otoczono prawie 700 rzek, strumieni, jezior i stawów a także Bałtyk w 1295 miejscach w Polsce.

Czytaj więcej

Skomentuj