W sobotę aż 192 kraje i ponad miliard osób zaangażowały się w działania promujące ochronę środowiska. Polskie obchody Światowego Dnia Ziemi zwieńczy festyn, który w tym roku obchodzony będzie 4 czerwca 2017r. w Warszawie.

Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest w Polsce od 1990 r. Przybliża on problemy związane ze współczesną ekologią. To także okazja do podjęcia dyskusji na temat zagrożeń dotyczących naszej planety i ochrony środowiska naturalnego, co może prowadzić do drobnych, ale rzeczywistych zmian postaw społecznych.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi poświęcone są różnorodności biologicznej i jej ochronie.

W Polsce finał obchodów Dnia Ziemi odbędzie się 4 czerwca w Warszawie. – Pragniemy podczas festynu finałowego na Polu Mokotowskim przybliżyć jak najwięcej tematów związanych z bioróżnorodnością i potrzebą jej ochrony. Należy edukować społeczeństwo w tej dziedzinie i my poprzez program obchodów Światowego Dnia Ziemi 2017 chcemy to robić – mówi Małgorzata Masłowska-Bandosz, jeden z organizatorów obchodów.

Podczas świętowania na Polach Mokotowskich będzie można zobaczyć ofertę edukacyjną organizacji pozarządowych, instytutów, wyższych uczelni, parków narodowych, Lasów Państwowych. Ciekawym punktem programu jest też prezentacja i sprzedaż produktów regionalnych i lokalnych – w tym roku będzie to także Stół Darów Ziemi i Alejka Produktów Tradycyjnych i Regionalnych Mazowsza.

Ciekawie zapowiada się stoisko naszego głównego finansującego – Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, odbędą się na nim konkursy plastyczne i warsztaty pt. „W kierunku natury” z nagrodami. Będzie też można zapoznać się z ofertą funduszu na 2017 rok.

Lasy Państwowe tradycyjne przygotowały sadzonki rodzimych drzew, rozdanych zostanie 5000 sadzonek. Odwiedzając stoiska Lasów Państwowych przygotowane z myślą o uczestnikach Dnia Ziemi 2017, będzie można, poznać zasady zachowania się w lesie, nauczyć się jak racjonalnie korzystać z lasu, odwiedzić stoiska Leśnych Kompleksów Promocyjnych. Kraina Małych Przyjaciół Ziemi, czyli ekologiczne warsztaty edukacyjne i artystyczne nt. bioróżnorodności. Konkursy plenerowe, quizy oraz zabawy rodzinne. Warsztaty eksperymentalne w plenerowym laboratorium.

Zainteresowani już dziś mogą zbierać elektroodpady i baterie w zamian za sadzonki roślin ozdobnych. Wielka Zbiórka Remondis tradycyjnie uruchomiona zostanie na Stadionie Skra. Z kolei na stoisku Tramwajów Warszawskich będzie można dokonać pomiaru hałasu i wziąć udział w wielu konkursach z nagrodami. Uruchomiona będzie specjalna linia dojazdowa na Pole Mokotowskie dojeżdżająca do pętli Kielecka.

Czytaj więcej

Skomentuj