Zostały ogłoszone wyniki ogólnopolskiego konkursu “Dziennikarze dla Klimatu” nagradzającego redaktorów podejmujących tematykę ochrony środowiska. Wśród wyróżnionych znalazła się dziennikarka “Przeglądu Komunalnego” i PortalKomunalny.pl Barbara Krawczyk.

Nagrody i wyróżnienia trafiły do dziennikarzy: “Newsweeka”, “Dziennika Gazety Prawnej”, “Przewodnika Katolickiego”, “Tygodnika Powszechnego”, “Polityki” i “Przeglądu Komunalnego”. Łączna wysokość nagród wyniosła około 40 tys. zł.

Na tegoroczną edycję konkursu nadesłano 162 prace. Pierwsze miejsce komisja przyznała Radosławowi Omachelowi z “Newsweeka” za artykuł „Świat mięsożerców”. Druga nagroda przypadła Zofii Jóźwiak i Julicie Żylińskiej z “Dziennika Gazety Prawnej”, autorkom publikacji „Wykruszenie betonu z miast możliwe, choć wymaga zmian wielu przepisów”. Trzecie miejsce przyznano Monice Białkowskiej, dziennikarce “Przewodnika Katolickiego” za tekst „Gra o człowieka”.

Wyróżnienia trafiły do Łukasza Wójcika z “Polityki” za artykuł „Zielone wojny” oraz Jakuba Pawłowskiego, dziennikarza “Dziennika Gazety Prawnej” za tekst „Klimat? Nie możemy dłużej czekać”.

Nagrodą specjalną w kategorii „ Miasto innowacji” jury uhonorowało: Piotra Kozaneckiego (szefa działu Wiadomości Onetu), autora publikacji w “Tygodniku Powszechnym” „Miasto z oddechem”. W tej kategorii przyznano także wyróżnienie dla Barbary Krawczyk z “Przeglądu Komunalnego” za materiał „Gmina efektywna energetycznie.

“Gorącym” problemem zmieniającego się klimatu, którego obecnie doświadczamy, jest środowisko miejskie. To miasta generują gigantyczne ilości zanieczyszczeń i są podatne na ekstremalne zjawiska pogodowe. Zarządzanie nimi stało się ogromnym wyzwaniem i wymaga szczególnych rozwiązań – nowych, inteligentnych technologii, pozwalających łączyć nowoczesną urbanistykę z ekologią – podkreślają organizatorzy.

Konkurs organizowany jest przez Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wspólnie z Deutsche Bundesstiftung Umwelt. Pomysłodawcą i partnerem konkursu jest Ambasada Niemiec.

Czytaj więcej

2 Komentarze

Skomentuj