„Dzień bez śmiecenia” to akcja, której celem jest edukacja na temat zasad zbiórki oraz odpowiedniego segregowania odpadów.

Błędne rozdzielenie lub wrzucenie odpadów do pojemników na selektywną zbiórkę może znacząco wpłynąć na jakość surowców wtórnych i uniemożliwić recykling, dlatego w tym roku hasłem “Dnia bez śmiecenia” jest: „Stawiam na jakość. Sprawdzam!”. Ma ono skłonić do sprawdzenia, czy segregujemy odpady zgodnie z obowiązującymi w naszej okolicy zasadami.

Błędne segregowanie

W pojemnikach i workach służących do segregacji odpadów opakowaniowych można znaleźć niemal wszystko – począwszy od odpadów komunalnych nie nadających się do recyklingu, aż po odpady niebezpieczne (m.in. baterie, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, opakowania po lekach), które powinny trafić do specjalnych pojemników lub punktów zbiórki.

Często razem ze szkłem opakowaniowym (butelki i słoiki) wyrzucane jest także szkło gospodarcze. Szyby, szklanki, talerze należy wyrzucać do pojemnika na odpady komunalne, gdyż ze względu na inną temperaturę topnienia oraz zawartość niepożądanych domieszek nie mogą one zostać poddane recyklingowi ze szkłem opakowaniowym. Duży problem stanowi również wyrzucanie nieopróżnionych kartonów po płynnej żywności do pojemnika na makulaturę, gdyż mogą one ją zabrudzić, a silnie zanieczyszczona lub zapleśniała makulatura nie może zostać przetworzona.

Gminy informują

Warto zapoznać się ze standardami obowiązującymi w miejscu naszego zamieszkania, pracy, czy szkole i zwrócić uwagę na listę odpadów, których nie należy wrzucać do danego worka lub pojemnika. Przeważnie taką informację można znaleźć w urzędzie gminy i na jej stronie internetowej lub w firmie odbierającej od nas odpady. Warto też po prostu zajrzeć do najbliższego worka czy pojemnika i sprawdzić, czy pośród wysegregowanych odpadów nie znajdują się te, które nie powinny tam trafić.

“Dzień bez śmiecenia” (ang. World Non-waste Day) to pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”, przedsięwzięcia firmowanego przez PRO EUROPE (organizację zrzeszającą działające w ramach systemu Zielonego Punktu organizacje odzysku). Koordynacją projektu w Polsce zajmuje się firma Rekopol.

Więcej informacji o akcji można uzyskać na stronie www.dzienbezsmiecenia.pl.

Dzien_bez_smiecenia_kartkaA4_OK

Kosze na śmieci na ulicach polskich miast są w większości:

Wyświetl wyniki głosowania

Loading ... Loading ...

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj