Reklama

AD1A STIHL [01.04-21.04]

Dziś rusza program "Mój prąd" 4.0

Dziś rusza program
PAP/dom
15.04.2022, o godz. 9:56
czas czytania: około 3 minut
0

Od piątku rusza nabór wniosków w czwartej odsłonie programu promocji fotowoltaiki "Mój prąd". Dotacje nadal będzie można otrzymać do instalacji samych paneli, choć większe wsparcie - nawet do 20,5 tys. zł - dostaną ci, którzy rozszerzą inwestycję o magazyny energii i systemy zarządzania energią.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Rozpoczynający się dziś nabór wniosków w kolejnej edycji programu “Mój prąd” potrwa do 22 grudnia br. bądź do wyczerpania przewidzianej alokacji, czyli 350 mln zł.

Czwarta odsłona programu “Mój prąd” w przeciwieństwie do poprzednich edycji ma inne warunki udzielania dotacji dla beneficjentów, co jest związane ze zmianą przepisów dotyczących rozliczeń prosumentów. Od początku kwietnia osoby, które staną się prosumentami, nie będą rozliczane w ramach bilansowania ilościowego z wyprodukowanej energii – tak jak to było dotąd – a będą ją sprzedawać.

Wchodzi net-billing

Nowy system, tzw. net–billing to rozwiązanie oparte na wartościowym rozliczeniu energii wyprodukowanej przez prosumenta. Pieniądze ze sprzedaży nadwyżek energii trafiać będą do tzw. depozytu prosumenckiego, z którego będzie można płacić za energię pobieraną z sieci w sytuacji, gdy domowa mikroinstalacja będzie jej produkować za mało. Wprowadzenie net–billingu ma zapewnić dalszy rozwój energetyki obywatelskiej i jednocześnie poprawić bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych.

Osoby, które stały się prosumentami przed końcem marca br. jeszcze przez 15 lat rozliczać się będą za pomocą tzw. net-meteringu wykorzystującego system opustów. Zgodnie z nim za jedną jednostkę energii wprowadzoną do sieci prosument może pobrać za darmo 0,8. Przy większych instalacjach ten stosunek wynosi 1 do 0,7.

Zgodnie z warunkami “Mojego prądu” 4.0 z dotacji będą mogli skorzystać ci, którzy wejdą do nowego sytemu rozliczeń prosumentów, czyli net-billingu.

Zachęta do autokonsumpcji

Narodowy Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej tłumaczy, że nowy “Mój prąd” ma zachęcać do większej autokonsumpcji prądu w domach, czyli w miejscu jej wytworzenia. Dlatego też dotacje będzie można dostać na kilka elementów budujących efektywny system energetyczny wykorzystujący energię słoneczną.

Tak jak w poprzednich odsłonach programu wsparcie finansowe będzie można dostać do samej instalacji paneli fotowoltaicznych. W “Moim prądzie” 4.0 taka maksymalna dotacja wyniesie 4 tys. zł (w trzeciej odsłonie programu było to do 3 tys. zł). Jeśli jednak wnioskodawca zdecyduje się na kilka elementów systemu, dotacja do paneli PV wzrośnie do 5 tys. zł.

Jeśli będziemy chcieli dołączyć do fotowoltaiki magazyn ciepła, otrzymamy dodatkowo do 5 tys.  zł, magazyn energii – do 7,5 tys. tys. zł, a wybierając system zarządzania energią w domu, tzw. EMS (energy management system) – do 3 tys. zł.

W sumie maksymalna dotacja będzie mogła wynieść do 20,5 tys. zł.

Szybki zwrot z inwestycji?

Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski przekonuje, że przy nowym systemie rozliczeń prosumentów, biorąc pod uwagę obecne ceny energii, dotacje z Funduszu, a także ulgę termomodernizacyjną, inwestycja w panele szybko się zwróci.

– Biorąc pod uwagę system net-billingu oraz obecne ceny energii, bezzwrotne dotacje z NFOŚiGW oraz ulgę termomodernizacyjną, czas zwrotu inwestycji w panele PV oraz systemy magazynowania energii można szacować na ok. 8,5 do 9 lat. Według wyliczeń ekspertów sam inteligentny system zarządzania energią pozwala skrócić zwrot inwestycji o dodatkowy rok. Z kolei sama inwestycja w panele zwraca się w ok. 7,5 roku. Są to bardzo korzystne stopy zwrotu dla prosumenta zwłaszcza, że obecnie żywotność paneli potrafi sięgać 25 lat – tłumaczy wiceszef Funduszu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024