1 / 2

Jeże to niezwykle pożyteczne zwierzęta, stanowią ogromne wsparcie w walce ze ślimakami i uciążliwymi owadami. Warto o nich pamiętać nie tylko przy okazji ich święta.

– Jeże to niezwykle pożyteczne zwierzęta, stanowią ogromne wsparcie w walce ze ślimakami i uciążliwymi owadami. Choć są one dobrze przystosowane do życia w miejskich warunkach, to narażone są na różne niebezpieczeństwa. Dlatego zachęcamy wszystkich mieszkańców, aby z uwagi na zbliżający się sezon zimowy nie usuwali wszystkich liści i gałęzi z ogrodów. Jest to doskonały materiał budulcowy do przygotowania przez jeże gniazd na okres zimy. Pamiętajmy również, by podczas prac porządkowych w ogrodach i na terenach zielonych, zachować ostrożność i nie zranić ukrytych tam zwierząt – mówi Blanka Rdest-Dudak, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

Święto jeża uczczone przez przedszkolaków

Dzisiaj, w ramach Światowego Dnia Jeża, lubelskie przedszkola przeprowadzają akcję wspierającą te małe ssaki. Z inicjatywy Lublina, w przedszkolnych ogródkach z opadłych liści i suchych gałązek powstają kopce dla jeży, a obok nich są ustawiane samodzielnie wykonane przez przedszkolaków tabliczki informujące, że w kopcu śpi jeż.

Przedsięwzięcie ma na celu uwrażliwienie dzieci, a także wszystkich mieszkańców Lublina na niebezpieczeństwa na jakie narażone są jeże w okresie jesienno-zimowym. Do włączenia się w akcję miasto zachęca nie tylko przedszkola. Każda osoba mająca ogródek lub działkę może pozostawić w kopczyku opadłe liście oraz gałęzie. Jest to dla jeży doskonałe miejsce na zimowy sen. Warto też zbudować domek hibernacyjny, który będzie bezpiecznym i ciepłym schronieniem dla tych zwierząt nie tylko w okresie zimy.

Nie tylko od święta

Lublin pamięta o jeżach nie tylko przy okazji ich święta. W tym roku na wybranych ulicach miasta pojawiły się znaki drogowe “Uwaga jeże”. Mają one ostrzegać kierowców o wędrujących w tych miejscach jeżach, które przemieszczają się swobodnie po Lublinie od wiosny do jesieni, najczęściej w okolicach parków, skwerów, domów jednorodzinnych i ogrodów działkowych. Ta inicjatywa została zrealizowana z udziałem mieszkańców, którzy wskazali miejsca częstego występowania tych zwierząt.

Ponadto, w ubiegłym roku Lublin zakupił kilkadziesiąt domków dla jeży. Zostały one przekazane placówkom oświatowym i radom dzielnic, które zgłosiły zainteresowanie ustawieniem ich na swoim terenie oraz prowadzeniem obserwacji przyrodniczych. Schronienia zakupiono w ramach projektu “Pomóżmy dzikim zwierzętom”, który został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Czytaj więcej

Skomentuj