Według statystyk YouGov w Wielkiej Brytanii jest już 2,1 mln użytkowników e-papierosów. Nie można się zatem dziwić, że liczba odpadów – pozostałości po tego typu urządzeniach, które trafiają na składowiska ciągle rośnie.
W opinii krajowego przedsiębiorstwa gospodarki odpadami w Wielkiej Brytanii, gwałtownemu wzrostowi popularności produktów związanych z e-papierosami towarzyszy tak samo intensywne deponowanie ich na składowiskach. Niewiele jest wskazówek co do unieszkodliwiania tego rodzaj odpadów. A są one, jak twierdzi branża, tak samo problematyczne jak miliony niedopałków tradycyjnych wyrobów tytoniowych.
– Chociaż ilość odpadów po e-papierosach jest stosunkowo mała w porównaniu do tradycyjnych papierosów, to nie ulega wątpliwości, że są one w równym stopniu szkodliwe dla środowiska. Na dodatek zawarte w nich substancje chemiczne trafiające na składowisko mogą okazać się tak samo, lub nawet bardziej szkodliwe jak odpady tytoniu – wskazuje Mark Hall z BusinessWaste.co.uk.
W Wielkie Brytanii dostępne są technologie umożliwiające skierowanie pozostałości po e-papierosach na składowiska, gdzie mogą być spalane i przyczyniać się np. do wytwarzania energii elektrycznej. Jednak użytkownicy nie wiedzą jak podejść do recyklingu odpadów e-papierosów, które notorycznie omijają selektywną zbiórkę, kończąc najczęściej między odpadami zmieszanymi. – A właśnie tego chcielibyśmy w naszym kraju uniknąć – wyjaśnia M. Hall.
BusinessWaste.co.uk podaje, że zużyte baterie z małych urządzeń elektrycznych są jednym z największych wyzwań stojących przed przemysłem odpadów. – Pomimo zorganizowanych przez lokalne władze systemów zbierania zużytych baterii, dla większości osób wygodniej jest po prostu rzucić je do zwykłego kosza na śmieci – tłumaczy M. Hall.
Korzyści z palenia e-papierosów są dyskusyjne, natomiast problemy i zagrożenia wynikające z ich używania są już nie do podważenia. W związku z tym, że coraz więcej osób zmienia swoje przyzwyczajenia, odchodząc od tytoniu na rzecz elektronicznej alternatywy, wymusza to znalezienie rozwiązań do ich zagospodarowania i odpowiedniej utylizacji lub recyklingu.
Alan
Komentarz #2273 dodany 2015-09-04 12:24:46
Nie interesowałem się do tej pory zagadnieniem odpadów w przypadku e-p, ale nie dramatyzowałbym. Substancji chemicznych jest mało, a reszta materiału (plastik i metal) można wykorzystać ponownie. Nie widzę, żebym wytwarzał dużej ilości odpadów użytkując mojego Tabaque.