Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju wstępnie zaaprobował finansowanie projektu budowy farmy wiatrowej pod Tychowem (woj. zachodniopomorskie).

Na farmę złożoną z 20 turbin o łącznej mocy 50 MW EBOR ma przeznaczyć 30 mln euro. Planowaną inwestycję pod kątem oddziaływania na środowisko naturalne (m.in. życie ptaków i nietoperzy) badał niezależny, międzynarodowy konsultant pod kątem zgodności z unijnym programem Natura 2000.

Realizator projektu – firma Global Renewable Power International (Global RPI) – w okresie trzech lat został zobowiązany do przedstawiania władzom polskim raportu o wpływie turbin na środowisko (dwa razy w roku). Osobny, doroczny raport o wpływie turbin na życie ptactwa i o ewentualnych trudnościach technicznych odnotowanych przy realizacji projektu ma otrzymywać EBOR.

W ramach Global RPI działają na równych prawach hiszpańska Minicentrales SA oraz austriacka Hydrocontracting GmbH. Obie firmy realizują projekty produkcji energii z wody i wiatru m.in. w Chorwacji i Chile. Ich partnerem w Polsce jest firma developerska Windpol.

źródło: PAP / cire.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj