Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie planuje zamienić ponad stuletnią, nieczynną wieżę ciśnień w jedyny w regionie ośrodek edukacji ekologicznej poświęcony wodzie.

Leszczyńska wieża ciśnień wybudowana została na przełomie XIX i XX wieku.. Ma 30 metrów wysokości, a na samej górze stalowy zbiornik o pojemności 400 tysięcy litrów, który kiedyś zaopatrywał leszczynian w wodę. Od kilkunastu lat w zbiorniku nie ma kropli wody, bo wieża została już wyłączona z eksploatacji i stoi bezużytecznie.

Jak mówi Jacek Schubert z MPWiK, spółka chce urządzić tam ośrodek edukacji ekologicznej. – Będzie to ośrodek poświęcony wodzie. Nie ma drugiego takiego w Polsce. Dzieci i młodzież będą tam mogli zapoznawać się z rolą wody w środowisku. Urządzimy salę doświadczeń z wodą, symulację górskiej rzeki, wielkie akwaria, by wszyscy mogli zobaczyć przekrój na przykład jeziora. Natomiast stary zbiornik to idealne miejsce na salę projekcyjną. Na zewnątrz natomiast powstanie wodny plac zabaw, w którym wykorzystamy bijące tam źródełko artezyjskie – cytuje Schuberta „Głos Wielkopolski”.

źródło: Głos Wielkopolski

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj