Ideą programu Concerto jest przyznawanie dotacji miastom, które chcą jak najlepiej wykorzystywać lokalne zasoby energetyczne, chroniąc jednocześnie klimat. Głównym beneficjentem programu Concerto są gminy, ale także lokalne firmy i instytucje.
W realizowanych obecnie 18 projektach, które otrzymały dofinansowanie z Brukseli uczestniczy tylko jedno polskie miasto: Słubice. Jak mówi burmistrz tego miasta, Ryszard Bodziacki – Chcemy przystosować się powoli do przestrzegania norm, jakie nakłada na nas Unia, zwłaszcza do ograniczeń emisji dwutlenku węgla. W jednym z budynków użyteczności publicznej Słubice zamierzają zastosować ogrzewanie na biomasę, kolektory słoneczne lub elektrownie wiatrowe – decyzja jeszcze nie zapadła. Słubice są partnerem międzynarodowego projektu „Zrównoważone Systemy Zarządzania Energią” (SEMS), w którym uczestniczą także gminy z Niemiec, Luksemburga i Austrii. Cały projekt kosztuje 40 mln euro, Słubice otrzymają z 1,2 mln euro. Inwestycje w nowoczesne technologie będą dofinansowane w 35 proc.
Z programu Concerto skorzystało już 41 gmin. Przeciętnie otrzymują one 10-15 mln euro dofinansowania. Wszystkie 18 projektów, realizowanych w ramach inicjatywy Concerto, koncentruje się przede wszystkim na zademonstrowaniu środowiskowych, ekonomicznych i społecznych korzyści wykorzystania odnawialnych źródeł energii razem z efektywnymi energetycznie technologiami, poprzez zastosowanie na poziomie lokalnym systemów zrównoważonego zarządzania energią.
Concerto skupia się m.in. na integracji odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej, włączając w to eko-budownictwo. Inicjatywa Concerto podkreśla znaczny wzrost udziału odnawialnych źródeł przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na energii, jak również całościowe zarządzanie energią.
Ideą programu jest przyznawanie dotacji miastom, które chcą jak najlepiej wykorzystywać lokalne zasoby energetyczne, chroniąc jednocześnie klimat.
Źródło: Rzeczpospolita; www.concertoplus.eu
Komentarze (0)