Z początkiem marca na gdańskich ulicach pojawili się funkcjonariusze ze specjalnej Eko-sekcji Straży Miejskiej.

Sześcioosobowa jednostka będzie zajmować się wszystkimi przypadkami dotyczącymi ekologii i ochrony środowiska. Eko-strażnicy będą pilnować, czy zarządcy budynków podpisali umowy z firmami wywożącymi śmieci i czy są one realizowane. Będą też sprawdzać, czy nie powstają w mieście nielegalne wysypiska śmieci.

Pierwszą akcją przeprowadzoną przez eko-strażników jest "Wiosenne porządkowanie miasta", podczas której wraz z inspektorami z Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego i Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej przeprowadzają kontrole w domach prywatnych i przedsiębiorstwach.

Specjaliści sprawdzą w jakim stanie są kosze na śmieci, czy odpady ciekłe są odpowiednio przechowywane, albo czy jest podpisana umowa z firmami wywożącymi śmieci i czy opłaty są robione na bieżąco. Celem działań strażników będą też właściciele niesprzątający po swoich psach.

Eko-sekcja Straży Miejskiej przygotowuje również akcje edukacyjne skierowane do młodzieży – "Eko-strażnik. Wiem jak chronić przyrodę" i "Selektywny Gdańsk", w którym młodzież dowie się jak segregować śmieci.

Źródło: Polska Dziennik Bałtycki

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj