Prawie 100 ton odpadów zebrano podczas tegorocznej edycji konkursu „Eko-Sołectwo”. W akcji udział wzięło 53 sołectwa z Warmii i Mazur. Najwięcej, bo 12,8 tony zebrali mieszkańcy sołectwa Stulichy pod Węgorzewem. W nagrodę otrzymali 2 tys. zł.

W ubiegłorocznej edycji konkursu wzięło udział 41 sołectw z regionu. Wówczas zebrano 67 ton elektroodpadów. Główni organizatorzy akcji – redakcja „Pulsu Regionu” i WFOŚiGW w Olsztynie słusznie założyli wówczas, że kolejna edycja spotka się ze znacznie większym zainteresowaniem ze strony mieszkańców małych miejscowości. I jak się okazało nie pomylili się. W tegorocznych działaniach wzięło udział bowiem 53 sołectwa. W sumie zebrano prawie 100 ton elektrośmieci.

Tradycyjnie nagrody dla najaktywniejszych uczestników konkursu ufundował WFOŚiGW w Olsztynie. – Cieszymy się z poprawy frekwencji podczas tegorocznej akcji, ale zakładając, że w województwie warmińsko-mazurskim jest 2235 sołectw, widać że jeszcze wiele mamy do zrobienia, żeby w takie działania zaangażować innych mieszkańców małych miejscowości – mówił Tadeusz Ratyński, I z-ca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Olsztynie. – Ilość zebranych elektrośmieci w poszczególnych edycjach świadczy, że na strychach, piwnicach w gospodarstwach zalega jeszcze wiele odpadów. Jestem przekonany, że w przyszłym roku uda się zebrać znacznie więcej. Będziemy chętnie wspierali takie inicjatywy, których wspólnym mianownikiem jest troska o środowisko naturalne naszego regionu.

Organizatorzy konkursu zyskali w tym roku kolejnego partnera – olsztyński odział firmy Remondis, która bezpłatnie zbierała odpady ze specjalnych punktów. Elektroodpady zostały w sposób bezpieczny poddane recyklingowi.

W tegorocznych działaniach najwięcej elektroodpadów – 12,8 t zebrano w sołectwie Stulichy pod Węgorzewem. Nagrodę – 2 tys. zł- w imieniu mieszkańców odebrał sołtys Marcin Furtak. – Muszę przyznać, że mieszkańcy chętnie zaangażowali się w zbiórkę – mówił sołtys Stulich, który swą funkcję piastuje od ponad 6 lat. – Przy okazji odciążyliśmy także częściowo z odpadów Węgorzewo. Nagrodę, który potrzymaliśmy przeznaczymy na zakup kajaków, z których będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy naszego sołectwa.

Drugie miejsce w konkursie zajęło sołectwo Więcki z gmina Budry( 10,29 Mg)- nagroda 1,5 tys. zł. Trzecia lokata przypadła sołectwu Swoboda z gminy Dobre Miasto (6,54 Mg)- nagroda 1 tys. zł. Po 500 zł nagrody otrzymało sołectwa: Blanki z gminy Lidzbark Warmiński(5,96 Mg), Sugajenko z gminy Kurzętnik (4,72 Mg) i Mroczno z gminy Grodziczno (3,8 Mg).

źródło: wfosigw.olsztyn.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj