Wyniki raportu pokazują, ze zwiększenie unijnego celu do 30% zgodnie z rekomendacja Międzyrządowego Panelu ONZ ds. Zmian Klimatu (IPCC) pozwoliłoby na oszczędności od 6.5 do 25 miliardów euro, wynikające z lepszego stanu zdrowia społeczeństwa europejskiego.
Szacunki powstały w oparciu wycenę utraty życia i zdrowia, absencji w pracy oraz kosztów hospitalizacji. Wnioski pokazują, ze przy ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych o 30% liczba szpitalnych przyjęć zmniejszy sie o 8000 rocznie, a o 2 miliony zmniejszy sie liczba straconych dni pracy.
Przeprowadzona przez Komisje Europejska ocena wpływu zanieczyszczę wykazała, ze obecnie każdego roku 369 tys. osób w UE umiera przedwcześnie ze względu na zanieczyszczenie powietrza, oraz ze przedwczesna śmierć, opieka zdrowotna i leczenie dolegliwości związanych z zanieczyszczeniem powietrza stanowią aż 3-9 proc. GDP Unii Europejskiej.
– Do tej pory dyskusja na temat kosztów zmian klimatu dotyczyła strat w przemyśle i gospodarce, podczas gdy koszty, jakie ponosi społeczeństwo, były pomijane – mówi Wojciech Stępniewski, kierownik projektu „Klimat i energia” WWF Polska. – Z najnowszego raportu wynika, ze powzięte kroki służące promowaniu odnawialnych źródeł energii i zmniejszeniu konsumpcji paliw kopalnych nie tylko pozwolą na lepsza kontrole zmian klimatu, ale także na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i poprawę jakości życia obywateli Europy.
źródło: WWF Polska
Komentarze (0)