W Japonii powstało już kilka „zielonych” budynków. Stworzony przez koncern Panasonic „Eco & Universal Design House” wkrótce ma być wznoszony seryjnie.

„Eko-dom” zbudowany w futurystycznej dzielnicy Ariake w Tokio, to dom jednorodzinny. Jego sercem jest przydomowa elektrownia. Wytwarza energię ze spalania metanu. Przy okazji urządzenie podgrzewa wodę, która może być użyta do ogrzania budynku, mycia naczyń i kąpieli.

Jak informuje „Dziennik”, eko-dom pozyskuje także energię ze staromodnych paneli słonecznych zainstalowanych na dachu. To, ile prądu udało się nam samodzielnie wytworzyć, a ile musimy dokupić z elektrowni, w każdej chwili można sprawdzić w domowym komputerze. Nadmiar własnego prądu można odsprzedać firmie energetycznej.

W domu zastosowano też szereg drobnych rozwiązań pozwalających na obniżenie zużycia energii. To m.in. zmywarka i prysznice, które oszczędzają wodę i nowoczesne żarówki LED, które pobierają śladowe ilości prądu. Ekologiczne są nawet podłogi – pod kafelkami znajduje się warstwa izolacyjna zbudowana z próżniowych poduszek, które utrzymują w domu stałą temperaturę. Pomyślano też o amatorach długich kąpieli i podobnymi poduszkami obłożono wannę. Dzięki temu woda schładza się zaledwie o 2 st. C w ciągu 6 godzin, więc nie trzeba jej dolewać. Ekodom wyrzuca rocznie do atmosfery aż o 300 kg mniej dwutlenku węgla, gazu powodującego ocieplenie klimatu, niż tradycyjny budynek.

źródło: dziennik.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj